Powstanie nowa unia walutowa?

unia walutowaPrezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek prezydentom Białorusi i Kazachstanu, że ich trzy kraje powinny rozważyć utworzenie unii walutowej. Tego dnia w stolicy Kazachstanu Astanie omawiano m.in. integrację w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu – Putin, Alaksandr Łukaszenka i Nursułtan Nazarbajew – spotkali się, by omówić problemy gospodarcze, przed którymi stoją ich państwa, które utworzyły Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG) – polityczny i gospodarczy blok kilku byłych republik radzieckich.

– Sądzimy, że nadszedł czas, by porozmawiać o możliwości utworzenia w perspektywie unii walutowej – powiedział prezydent Putin po spotkaniu z Łukaszenką i Nazarbajewem.

– Gdy się pracuje ramię przy ramieniu, łatwiej jest reagować na zewnętrzne zagrożenia finansowe i gospodarcze, bronić wspólnego rynku – zaznaczył Putin. Prezydent Rosji nie podał szczegółów proponowanego rozwiązania.

Alaksandr Łukaszenka poinformował w piątek, że do kolejnego spotkania prezydentów Rosji, Białorusi i Kazachstanu dojdzie w Moskwie 8 maja. Powiedział, że omówią sprawy, które poruszono w piątek w Astanie, lecz wcześniej konkretami powinny zająć się rządy.

Eurazjatycka Unia Gospodarcza powstała na początku roku 2015 na bazie Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Obecnie, jak pisze TASS, w skład EUG wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan i Armenia, wkrótce ma do nich dołączyć Kirgistan.

za deon.pl