Polacy płacą za amerykańskie więzienia w Polsce (Aspekt Polski nr 208)

Polska rozpoczęła procedurę wypłacania odszkodowań muzułmańskim więźniom przetrzymywanym na terenie Polski przez CIA. Termin płatności minął tydzień temu. Odszkodowania są efektem wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jak podaje Radio Zet, MSZ wystąpiło już do Ministerstwa Finansów o uruchomienie specjalnej rezerwy. Trybunał Praw Człowieka uznał niemal wszystkie zarzuty Abu Zubajdy i Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że byli torturowani w więzieniu CIA w Polsce. Siedmioosobowy skład Trybunału w jednogłośnie przyjętych orzeczeniach uznał siedem naruszeń konwencji przez Polskę i przyznał skarżącym po 100 tys. euro zadośćuczynienia (plus 30 tys. euro Abu Zubajdzie). Al-Nashiri żądał 300 tys., a Zubajda 150 tys. plus 30 tys. zwrotu kosztów.

Obaj poszkodowani twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali – za przyzwoleniem polskich władz – osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie agenci CIA ich torturowali. Polska wnosiła o odrzucenie skarg, co uzasadniała m.in. faktem, że wciąż toczy się polskie śledztwo w sprawie, a zajmując wcześniej stanowisko, rząd mógłby wpłynąć na niezależną prokuraturę.

O sprawie więźniów przetrzymywanych przez CIA w Polsce poinformował pierwszy Andrzej Lepper. Media i politycy establishmentu uznali Leppera za nieodpowiedzialnego wariata. Fakty potwierdziły informacje szefa Samoobrony chociaż on przypłacił życiem odwagę w życiu politycznym.

Jaka kara spotka polskich polityków winnych złamania polskiego i międzynarodowego prawa? Osobiście, jestem pesymistą.

PAWEŁ JASZCZAK