Patriarcha melchicki proponuje ekumeniczny apel ws. Syrii

GregoriosIIIRezydujący w Damaszku melchicki patriarcha Antiochii Grzegorz III Laham proponuje, by papież Franciszek wydał wraz z prawosławnymi, anglikanami i luteranami ekumeniczny apel, który byłby międzynarodowym głosem chrześcijan na rzecz pokoju w Syrii.

Francuski dziennik „La Croix” ujawnił, że w tym celu patriarcha spotka się w przyszłym tygodniu z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem.
Z kolei 10 października wieczorem Grzegorz III spotka się z innymi zwierzchnikami katolickich Kościołów wschodnich, obecnymi w Rzymie na zgromadzeniu Synodu Biskupów, by zaproponować ojcom synodalnym zabranie głosu w sprawie losu rodzin-uchodźców.

Jestem dumny, że w Kościele katolickim może się odbywać taki synod – podkreślił hierarcha. Jego zdaniem żaden inny Kościół, nawet prawosławny [który praktykuje synodalność – KAI], nie jest zdolny do takiej zgody, szacunku i wolności wypowiedzi. – Kardynałowie są ze sobą na ty, żartują, spierają, są u siebie, wyrażają opinie – opowiadał patriarcha, który pracuje w małej grupie niemieckojęzycznej.

Zaznaczył, że zamiast krytykowania różnych problemów społecznych dla rodziny, staramy się odkryć elementy pozytywne. Synod opublikuje bardzo piękny i bardzo pozytywny dokument – przewiduje Grzegorz III dodając, że trzeba mówić językiem otwartym, a jednocześnie chrześcijańskim.


(fot. alejooo, flickr.com)