Parlament Portugalii będzie obradował nad legalizacją eutanazji

To przerażające, ale w kraju, w którym Matka Boża objawiła się dzieciom w Fatimie może zostać wprowadzona eutanazja. Na przyszły tydzień zaplanowana jest debata parlamentarną na tema legalizacji eutanazji. Konferencja Episkopatu Portugalii wezwała władze tego kraju do przeprowadzenia referendum w sprawie eutanazji.
Jak powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Portugalii ks. Pedro Barbosa, Kościół katolicki nie tylko wzywa polityków do umożliwienia organizacji referendum w sprawie eutanazji, ale apeluje też do wiernych o składanie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym plebiscytu w sprawie eutanazji.

– Kościół nie może pozostać bierny wobec próby legalizacji eutanazji w naszym kraju, dlatego na tym etapie optuje za możliwością wypowiedzenia się przez całe społeczeństwo w tej kwestii – wyjaśnił ks. Barbosa. Aby złożyć do parlamentu Portugalii obywatelski projekt ustawy dotyczący organizacji referendum w sprawie eutanazji, konieczne jest zebranie 60 tys. podpisów.

Podejmowane w Portugalii od 2017 r. przez ugrupowania lewicy próby legalizacji tzw. wspomaganego samobójstwa są krytykowane nie tylko przez biskupów, ale też przez część środowiska medycznego, a także władze izby lekarskiej. Twierdzą oni, że „misją ludzi służby zdrowia jest ratowanie życia, a nie jego odbieranie”.

W ocenie portugalskich mediów referendum, o które apelują biskupi, stanowi jedyną możliwość zahamowania debaty nad legalizacją eutanazji w portugalskim jednoizbowym parlamencie. Debata dotycząca legalizacji eutanazji odbędzie się w parlamencie 20 lutego. W jej trakcie spodziewane jest głosowanie nad projektami dotyczącymi tzw. samobójstwa wspomaganego, które złożyły centrolewicowe i lewicowe ugrupowania: Partia Socjalistyczna (PS), Blok Lewicy (BE), Partia Ekologiczna – Zieloni (PEV) oraz partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN).

Jedynymi ugrupowaniami parlamentarnymi, które opowiadają się przeciwko legalizacji eutanazji w Portugalii, jest chadecko-ludowy blok CDS-PP oraz konserwatywna partia Chega. W 230-osobowej izbie mają razem zaledwie sześciu deputowanych.

za: Polskieradio24/ IKa