Papież upoważnia kapłanów do rozgrzeszenia z grzechu aborcji

FranciszekPapież w liście na temat Roku Świętego ogłosił, że postanowił „mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń” upoważnić wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie. Rok Święty dedykowany miłosierdziu rozpocznie się 8 grudnia.

W opublikowanym przez Watykan liście do jego głównego organizatora – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji arcybiskupa Rino Fisichelli – papież zwrócił uwagę na notowany obecnie „zmodyfikowany stosunek do życia” i rozpowszechnioną mentalność, która „doprowadziła do utraty należytej wrażliwości indywidualnej i społecznej na kwestię przyjmowania nowego życia”.

– Dramat aborcji przeżywany jest przez niektóre osoby ze świadomością powierzchowną, jakby niemal nie zdawały sobie sprawy z tego, jak wielkim złem jest ten akt. Wiele innych natomiast, choć przeżywa ten moment jako porażkę, uważa, że nie mają innej drogi – stwierdził Franciszek. W tym kontekście wspomniał przede wszystkim o kobietach, które poddały się aborcji.

– Dobrze znam uwarunkowania, które doprowadziły je do podjęcia tej decyzji. Wiem, że jest to dramat egzystencjalny i moralny – zauważył. Papież zapewnił, że spotkał wiele kobiet, które nosiły w sercu „blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór”.

– To, co się wydarzyło, jest głęboko niesłuszne; jednakże tylko wtedy, gdy zrozumie się to w prawdzie, można nie stracić nadziei – podkreślił.

Franciszek zwrócił uwagę na to, że „przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do sakramentu spowiedzi, by pojednać się z Ojcem”.

Następnie ogłosił: „Również z tego powodu postanowiłem, mimo wszelkich przeciwnych rozporządzeń, upoważnić wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie”.

Papież zaapelował do kapłanów, by przygotowali się do tego „wielkiego zadania”, by potrafili „łączyć słowa szczerego przyjęcia z refleksją, która pomoże zrozumieć popełniony grzech oraz wskaże drogę autentycznego nawrócenia, by pojąć prawdziwe i wielkoduszne przebaczenie Ojca”.

W liście wyraził też pragnienie, by dzięki obchodom Roku Świętego umocniła się wiara każdego wierzącego i by „jego świadectwo stawało się coraz bardziej skuteczne”.

– Pragnę, by jubileuszowy odpust był dla każdego autentycznym doświadczeniem miłosierdzia Bożego, które wychodzi wszystkim naprzeciw z obliczem Ojca, który przyjmuje i przebacza, całkowicie zapominając popełniony grzech – wyjaśnił papież.

Dodał, że aby otrzymać odpust, wierni muszą udać się z pielgrzymką do Drzwi Świętych, otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupów diecezjalnych oraz w czterech bazylikach w Rzymie.

Franciszek przypomniał, że Jubileusze w Kościele zawsze stanowiły okazję do wielkiej amnestii. Obejmowała ona, dodał, te uwięzione osoby, które „choć zasługują na karę, uświadomiły sobie jednak, że to, co uczyniły, było niesprawiedliwe i szczerze pragną na nowo włączyć się w życie społeczeństwa, wnosząc w nie swój uczciwy wkład”.

Watykan: papież nie umniejsza znaczenia ciężkości grzechu aborcji

Watykan wyjaśnił, że decyzja papieża Franciszka, który upoważnił wszystkich kapłanów do rozgrzeszenia w Roku Świętym grzechu aborcji nie oznacza „umniejszenia znaczenia jego ciężkości”. „To rozszerzenie przejawu miłosierdzia” – mówi rzecznik Watykanu.

Ksiądz Federico Lombardi nawiązując do ogłoszonego papieskiego listu na temat Roku Świętego dedykowanego miłosierdziu, który rozpocznie się 8 grudnia, wyjaśnił dziennikarzom, że kapłani muszą uświadomić spowiadającym się, „jak ciężka jest ta zbrodnia”. Ponadto ich zadaniem, dodał, jest pomoc w zrozumieniu drogi nawrócenia.

– Decyzja papieża nie ma w żadnym razie na celu umniejszenia tego, jak ciężki jest to grzech – powtórzył watykański rzecznik.

Wytłumaczył, że Franciszek wydając dyspozycje w swym liście rozszerzył władzę przebaczenia grzechu aborcji na wszystkich kapłanów, podczas gdy dotychczas przysługiwała ona biskupowi. On zaś mógł upoważnić do tego niektórych kapłanów.

Decyzja papieża to „krok związany z Rokiem Jubileuszowym” – stwierdził ks. Lombardi.

* * *

Uprawnienia dla spowiedników dot. rozgrzeszania z ekskomuniki latae sententiae z kan. 1398 KPK

UPRAWNIENIA DLA SPOWIEDNIKÓW DOTYCZĄCE ROZGRZESZANIA Z EKSKOMUNIKI LATAE SENTENTIAE Z KAN. 1398 KPK

Przypomina się, że celem ujednolicenia na terenie całej Polski uprawnień do rozgrzeszania z ekskomuniki latae sententiae, w którą wpadają dopuszczający się przestępstwa przerwania ciąży, stosownie do normy kan. 1398, Konferencja Episkopatu na sesji Biskupów Diecezjalnych, określiła kapłanów, którzy jako spowiednicy z dniem 23 kwietnia 1984 r. otrzymują jurysdykcję od swojego Biskupa Diecezjalnego do zwalniania z w/w. ekskomuniki:
1. Księża Dziekani i Wicedziekani,
2. Proboszczowie i administratorzy parafii,
3. Wszyscy kapłani spowiadający w kościele katedralnym oraz w sanktuariach określonych przez Biskupa Diecezjalnego,
4. Przełożeni Wyżsi i przełożeni Domów kleryckich instytutów życia konsekrowanego oraz kleryckich stowarzyszeń życia apostolskiego,
5. Wszyscy spowiednicy:
a) W czasie Komunii Wielkanocnej, Misji i Rekolekcji,
b) W czasie kanonicznych wizytacji biskupich i odpustów parafialnych,
c) Z okazji spowiedzi narzeczonych, żołnierzy i więźniów,
d) Z okazji spowiedzi w szpitalach i chorych, którzy nie wychodzą z mieszkania oraz kobiet ciężarnych,
e) Z okazji spowiedzi generalnych przynajmniej z okresu jednego roku.

W Diecezjach można znaleźć uszczegółowienie tych przepisów.

za onet.pl/episkopat.pl/r