Papież mianował ks. abp. Rysia administratorem diecezji kaliskiej

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, został mianowany administratorem apostolskim sede plena diecezji kaliskiej – poinformował dziś w południe Watykan. Ta decyzja oznacza zawieszenie w czynnościach biskupa ordynariusza Edwarda Janiaka.

Zgodnie z prawem kościelnym administrator sede plena zarządza diecezją „w okresie poważnej, lecz w założeniu tymczasowej przeszkody w sprawowaniu urzędu przez ordynariusza”. Administratorowi przysługują wszystkie prawa i obowiązki biskupa ordynariusza.

Decyzja papieża Franciszka jest reakcją na skandale, do jakich doszło w diecezji kaliskiej pod rządami bp. Edwarda Janiaka. Chodzi o ukrywanie przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich przedstawionych w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, ale też o zmuszanie księży, którzy przekazywali biskupowi informacje na ten temat, do łamania prawa – tuszowania przestępstw i składania fałszywych zeznań.

Watykan uznał, że w tej sytuacji diecezją nie może kierować ani oskarżany o łamanie prawa biskup, ani jego biskup pomocniczy, który zwyczajowo przejmuje funkcję ordynariusza, gdy ten zostaje zawieszony w sprawowaniu władzy.

za tp.pl