Orban i Kaczyński spotkali się w Niedzicy

OrbKaczW Niedzicy odbyło się wczoraj ponad sześciogodzinne spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Prezesowi PiS towarzyszyli wicemarszałek sejmu Joachim Brudziński i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik Rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. O czym rozmawiali politycy? Działacze PiS twierdzą, że było to spotkanie prywatne i nieoficjalne.

– Jesteśmy bratnimi i zaprzyjaźnionymi narodami, współpraca między naszymi krajami jest więc zupełnie naturalna – stwierdził pytany o temat spotkania poseł PiS Andrzej Jaworski.

Węgierskie media poinformowały, że spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim rozpoczyna serię spotkań Wiktora Orbana z europejskimi sojusznikami, którzy będą dla niego kluczowi w rozpoczynającym się roku.

Według portalu vs.hu, wśród tematów poruszanych w trakcie spotkania były m.in. wspólne stanowisko odnośnie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE, wewnętrzna sytuacja w Polsce i na Węgrzech oraz szczególnie ważny wątek, którym jest stosunek do tzw. kwot. To system rozdzielania imigrantów między wszystkimi krajami UE zaproponowany przez Komisję Europejską.

– To było nieoficjalne spotkanie liderów partii FIDESZ i PiS, to była dobra i długa rozmowa – powiedział PAP polityk ze ścisłego kierownictwa PiS, który uczestniczył w spotkaniu. Nie chciał jednak ujawnić, o czym politycy rozmawiali.

PAP spytała o możliwą tematykę rozmowy Kaczyński-Orban polityków PiS, którzy na co dzień zajmują się tematyką międzynarodową. – Myślę, że rozmawiano na temat stosunków bilateralnych, kwestii współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz sprawy Brexitu i wspólnych regionalnych ustaleń, które mogą być zupełnie inne niż rozwiązania tzw. starej Unii; poruszona była też pewnie kwestia migracji – powiedział europoseł Ryszard Czarnecki, który – jak zastrzegł – nie uczestniczył w spotkaniu.

Według informatorów PAP Orban wręczył Kaczyńskiemu węgierskie wina, a sam od polityków PiS otrzymał 25-letnią starkę ze szczecińskich zapasów.

– To spotkanie może zacieśnić chłodniejsze ostatnio stosunki polsko-węgierskie. Polskę i Węgry łączy stanowisko w sprawie migrantów.

za wp.pl/r