Ojciec Święty Franciszek ogłosił bullę „Oblicze Miłosierdzia”

FranciszekOjciec św. Franciszek ogłosił bullę „Misericordiae Vultus” – „Oblicze Miłosierdzia” ustanawiając oficjalnie Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Egzemplarze papieskiego dokumentu wręczono przedstawicielom Kościoła wszystkich kontynentów podczas Pierwszych Nieszporów Niedzieli Miłosierdzia Bożego.

Bullę – w obecności Ojca św. – przed drzwiami Bazyliki Watykańskiej odczytał ks. bp Leonardo Sapienza. Papież przypomniał w dokumencie, że „potrzebujemy nieustannie kontemplować tę tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia.”

“Miłosierdzie jest aktem najwyższym i ostatecznym – czytamy w bulli – przez które Bóg wychodzi nam naprzeciw. Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które tkwi w sercu każdej osoby, gdy patrzy szczerymi oczyma na swoich braci i siostry, których spotyka na swojej drodze życia. Miłosierdzie jest drogą, która łączy Boga i człowieka ponieważ otwiera serce na nadzieję, że będziemy zawsze kochali pomimo ograniczeń naszego grzechu. Są chwile, w których w sposób mocniejszy jesteśmy wezwani, by utkwić wzrok w miłosierdziu. Byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca. Z tego powodu ogłosiłem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, jako szczególny czas łaski da Kościoła”.

W homilii podczas nieszporów Ojciec św. Franciszek odpowiedział na pytanie dlaczego właśnie teraz ogłosił Jubileusz Miłosierdzia: „…Kościół w czasie wielkich przemian i pokory jest wezwany do silniejszego zaoferowania znaków obecności i bliskości Boga. Nie jest to czas na rozrywkę, ale przeciwnie, by trwać na czuwaniu i rozbudzić w nas umiejętność dostrzegania tego, co istotne”.

Na zakończenie Ojciec św. udzielił specjalnego błogosławieństwa. Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia Bożego rozpocznie się w całym Kościele katolickim w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia) i potrwa do Niedzieli Chrystusa Króla Wszechświata (20 listopada 2016 r). Przesłaniem Roku Miłosierdzia Bożego są słowa z Ewangelii św. Łukasza: “Miłosierni, jak Ojciec”.

Cały tekst bulli dostępny na stronach Stolicy Apostolskiej.

za: Radio Maryja