Obserwator z RP poinformował o dezinformacji i cyberatakach podczas wyborów na Ukrainie

Obserwatorzy Parlamentu Europejskiego w wyborach prezydenckich na Ukrainie odnotowali ingerencję w proces wyborczy, cyberataki i próby dezinformacji, powiedział szef misji obserwacyjnej, deputowany Parlamentu Europejskiego z Polski Dariusz Rosati. Według niego wybory były rywalizacją z dużą liczbą kandydatów, ale „nie bez skazy”. Polityk odniósł się do doniesień dotyczących zakupu głosów, wykorzystania zasobów administracyjnych. Rosati poddał pod wątpliwość „neutralność niektórych urzędników z powodu ich przedwyborczej aktywności”. Zwrócił także uwagę na „niezrównoważony i nierówny dostęp kandydatów do mediów”, co wzmocniło „stronnicze relacje z kampanii niektórych kandydatów i całej kampanii”.

„Chciałbym również podkreślić, że dezinformacja odegrała ważną rolę w tej kampanii, chociaż trudno jest jednoznacznie określić wpływ dezinformacji na wyborców. Wiemy, że wewnętrzna i zewnętrzna ingerencja odegrały rolę w sposobie przedstawiania kandydatów oraz w sposobie przedstawiania ich planów i programów.

Te kampanie informacyjne w połączeniu z ukierunkowanymi atakami hakerów służyły temu samemu celowi – delegitymizacji wyborów, a tym samym podważeniu legitymizacji zwycięzcy i przyszłego prezydenta oraz jego decyzji – powiedział na konferencji prasowej w Kijowie.

Wyraził przekonanie, że Ukraińcy i społeczność międzynarodowa „nie wpadną w tę pułapkę”, przy czym Rosati nie sprecyzował, o których cyberatakach mowa. Rosati potwierdził również, że delegacja PE ponownie odwiedzi Ukrainę, aby obserwować drugą turę 21 kwietnia.

Showman Wołodymyr Zełenskiprowadzi po pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie z wynikiem 30,40%, poinformowała Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy (CKW). Na urzędującego głowę państwa Petra Poroszenkę zagłosowało 16,03% obywateli, a liderkę partii „Batkiwszczyna” Julię Tymoszenko poparło 13,24% – poinformowała CKW. Lider ugrupowania „Platforma Opozycyjna – Za Życie” Jurij Bojko zajmuje czwarte miejsce z rezultatem 11,55%.

za pl.sputniknews.com