Nowa kwatera NATO: splecione palce czy błyskawica SS?

NATONATO na początku 2017 roku przeniesie się do nowej siedziby w Brukseli, która budowana jest naprzeciwko obecnego kompleksu budynków sojuszu. Zgodnie z koncepcją architektów projekt budynku powinien symbolizować splecione palce, ale w rzeczywistości on przerażająco przypomina błyskawice SS.

Nowy budynek kwatery głównej znajduje się po drugiej stronie ulicy od starych pomieszczeń na północnym wschodzie regionu stołecznego Brukseli, niedaleko od międzynarodowego lotniska Brukseli.

NAT

Kwatera główna zajmie terytorium 41 hektarów. Całkowity koszt budowy budynku i przeniesienia siedziby szacowany jest na 1 miliard euro. Powierzchnia budynku wynosi 250 000 metrów kwadratowych, jest to w tej chwili największy budynek w Belgii.

Jak zaznacza jeden z architektów kompleksu firma SOM, budynki ze szkła i metalu, które zastąpią obecną betonową konstrukcję, przedstawiają splecione palce symbolizujące jedność. Jednak niektórzy zauważają przerażające podobieństwo konstrukcji z symboliką SS.

To, co prawdopodobnie jest niefortunnym projektem, mimo wszystko wprawia w zakłopotanie w obliczu poważnego nagromadzenia wojsk koalicji wzdłuż rosyjskiej granicy kierowanych przez wojska niemieckie.

Nazistowska metaforyka idzie w ślad za prowadzonymi przez Niemcy wielkoskalowymi manewrami wojskowymi Anakonda. Ćwiczenia wojskowe z udziałem ponad 30 000 żołnierzy NATO odbyły się w Polsce w 75. rocznicę niemieckiej inwazji na ZSRR.

Prowokacja jest największym zgromadzeniem obcych wojsk w Polsce od czasów II wojny światowej, a także po raz pierwszy niemieccy żołnierze stacjonowali w kraju Europy Wschodniej od upadku nazistowskiego reżimu.

za pl.sputniknews.com/