Nie będzie ekshumacji polskich ofiar niemieckiego Obozu Pracy dla Polaków w Treblince

Zaplanowana w dniach od 15 do 30 kwietnia 2019 r. ekshumacja polskich ofiar niemieckiego niewolniczego Obozu Pracy dla Polaków w Treblince I nie odbędzie się – poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. „Decyzję taką podjął Zastępca Prokuratora Generalnego Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wydając stosowne polecenie prokuratorowi prowadzącemu śledztwo” – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Jak wyjaśniono, decyzja jest podyktowana tym, że „zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi z 1 grudnia 2001 r. ekshumacje zwłok i szczątków ludzkich są dopuszczalne do 15 kwietnia”.

„Zaplanowanych czynności procesowych nie da się przeprowadzić do tej daty, ponieważ prace na terenie niemieckiego niewolniczego Obozu Pracy dla Polaków Treblinka I zostały wyznaczone na obszarze obejmującym aż 5000 mkw. Nie sposób przy tym precyzyjnie określić liczby jam grobowych i ilości szczątków, które mogą zostać ujawnione i miałyby zostać ekshumowane” – podano w komunikacie.

Prokuratorzy IPN chcieli w poniedziałek rozpocząć ekshumacje ofiar na terenie obozu w Treblince, w którym Niemcy mordowali Żydów. Środowiska żydowskie ze względów religijnych zawsze sprzeciwiają się ekshumacjom. Dziś rano Onet poinformował, że Departament Stanu USA wysłał do polskiej ambasady kolejny skandaliczny list, w którym ostrzega przed przeprowadzeniem ekshumacji bez konsultacji ze stroną żydowską. „Mamy nadzieję, że jakiekolwiek ekshumacje będą przeprowadzone tylko pod warunkiem odpowiednio wcześniej przeprowadzonych konsultacji ze środowiskami żydowskimi w Polsce” – czytamy w piśmie do polskiego rządu.

Według informacji Onetu, o kontrowersjach wokół ekshumacji w Treblince nie wiedzieli czołowi politycy PiS. Zarówno prezes Jarosław Kaczyński, jak i prezydent Andrzej Duda zaangażowali się wcześniej w wyciszenie pojawiających się na prawicy postulatów wznowienia ekshumacji w miejscu mordu na Żydach w Jedwabnem.

za onet.pl