Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!

Popielec_benedyktNawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” – wzywa Kościół w Środę Popielcową, rozpoczynającą okres Wielkiego Postu. Wtedy, ksiądz posypuje nasze głowy popiołem, by uświadomić kruchość, marność i grzeszność człowieka. Wypowiada też słowa: „Pamiętaj, że prochem jest i w proch się obrócisz”.

Dziś rozpoczyna się Wielki Post – 40-dniowy okres pokuty i dążenia wiernych do nawrócenia poprzez modlitwę, post i jałmużnę. To czas przygotowania do Wielkanocy – najważniejszego święta w Kościele katolickim.

W Popielec wiernych obowiązuje też post ścisły. Przez cały Wielki Post obecna jest w Kościele specjalna liturgia – znika „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, zaś kapłan przywdziewa fioletowe szaty.

Tradycja Wielkiego Postu datuje się od ok. V wieku, zaś czas jego trwania – 40 dni – nawiązuje do postu Pana Jezusa na pustyni. Podczas Wielkiego Postu odprawiane jest specjalne nabożeństwo – Droga Krzyżowa – upamiętniająca życie i mękę Jezusa Chrystusa. Mocno zakorzenione w polskiej tradycji są zaś Gorzkie Żale.

Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu – obchodzona jest w Kościele od 1570 r., zaś posypywanie głów popiołem nawiązuje do Starego Testamentu – jest symbolem żałoby i pokuty. Popiół do posypywania głów powstaje ze spalenia palm poświęconych w Niedzielę Palmową.

AP