Nasze kapliczki, Kapliczka na 600-lecie wsi

205mZaledwie 4-5 km od granicy archidiecezji łódzkiej, już w diecezji częstochowskiej, na trasie Wieluń-Łódź, leży wieś Szynkielów, należący do gminy Konopnica.

W Szynkielowie znajduje się kapliczka powstała w 2013 r. dla upamiętnienia 600. rocznicy pierwszej wzmianki o wsi Szynkielów. Informację o tej niezwykłej kapliczce przekazała nam p. Barbara Rabikowska.

Jak pisze nasza Czytelniczka, kapliczka znajduje się bardzo blisko skrzyżowania dróg Złoczew-Konopnica-Burzenin oraz Łódź Wieluń. Odsłonięto ją 11 listopada 2013 r., a zbudowano z inicjatywy Koła Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Szynkielowie, które w ten szczególny sposób postanowiło uczcić historyczną rocznicę. Kapliczka była dziełem wielu osób z lokalnej społeczności, odsłonięciu nadano niezwykle uroczystą oprawę, a poświęcenia budowli dokonał gość z Częstochowy – ks. dr Jacek Kapuściński. Kapliczka poświęcona jest patronce miejscowej parafii – Matce Bożej. W centralnym miejscu wygrawerowany został w czarnym granicie obraz Matki Bożej Strażniczki Świętości Życia z ołtarza głównego w kościele parafialnym w Szynkielowie, a poniżej widnieje napis: „Maryjo Matko Boża, Patronko naszej Parafii, pamiętaj o przodkach naszych, miej w opiece nas oraz kolejne pokolenia tej Ziemi”. Warto dodać, że we wnętrzu kapliczki umieszczono 4 tuby pamięci z informacjami dla potomnych o Szynkielowie, parafii, Polsce i świecie w 2013 r.

Przysyłajcie nam zdjęcia i krótkie opisy napotkanych kapliczek, przydrożnych krzyży i świątków. Będziemy je publikować”, żeby uwiecznić ich obecność wśród nas.
e-mail: redakcja@aspektpolski.pl lub adres: ul. Piotrkowska 17, 90-955 Łódź 8, skrytka pocztowa 22
REDAKCJA