Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

zolnierzewykleci1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione w 2011 r. dla oddania hołdu żołnierzom Polski Podziemnej, którzy walczyli o niepodległość z komunistycznym okupantem.

1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu komunistyczni zbrodniarze strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, w tym dowódcę organizacji – Łukasza Cieplińskiego. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Według szacunków historyków w różnorodnej formie działalności przez komunistom wzięło udział ok. 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walczą o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – czytamy w ustawie z 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce odbywa się szereg uroczystości: odprawiane są msze święte, organizowane apele poległych, wykłady i prelekcje edukacyjne, także w szkołach.

W Łodzi o godz. 12 pod pomnikiem Ofiar Komunizmu przy ul. Andstadta odbędzie się Spotanie Pamięci, a godz. 19 odprawiona zostanie w łódzkiej archikatedrze Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych. Przez cały dzień na Rynku Manufaktury czynna będzie ekspozycja poświęcona Żołnierzom Wyklętym.