MSZ Iranu wezwało charge d’affaires Polski

Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w niedzielę wezwało charge d’affaires Polski w związku ze zbliżającym się międzynarodowym szczytem na Bliskim Wschodzie, który odbędzie się w dniach 13-14 lutego w Warszawie z inicjatywy Stanów Zjednoczonych, informuje strona internetowa irańskiego MSZ. Doniesiono, że charge d’affaires Polski został zaproszony do irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych „w proteście przeciwko antyirańskiej konferencji na temat pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie”.

„Szef Pierwszego Departamentu ds. Europy Wschodniej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu ogłosił charge d’affaires Polski, że zbliżająca się konferencja jest wrogim posunięciem Stanów Zjednoczonych przeciwko Islamskiej Republice Iranu, toteż Iran oczekuje, że Polska powstrzyma się od współpracy z USA w sprawie przeprowadzenia tej konferencji” — czytamy w oświadczeniu.

Zgodnie z informacją charge d’affaires oświadczył, że agenda szczytu nie jest skierowana przeciwko Iranowi, a pozycja Warszawy jest inna niż „ostatnie wypowiedzi urzędników amerykańskich”.

Szef Pierwszego Departamentu nazwał tę odpowiedź polskiego przedstawiciela „niewystarczającą” i podkreślił „pilną potrzebę podjęcia przez rząd Polski natychmiastowych działań, w przeciwnym razie Republika Islamska będzie zmuszona podjąć działania odwetowe”.

Wcześniej irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif nazwał szczyt, zwołany z inicjatywy Stanów Zjednoczonych, „desperackim antyirańskim cyrkiem”.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że USA przeprowadzą międzynarodowy szczyt na temat pomocy w ustanowieniu stabilności na Bliskim Wschodzie w dniach 13-14 lutego w Polsce. W szczycie wezmą udział kraje Azji, Afryki, Półkuli Zachodniej, Europy i Bliskiego Wschodu.

za pl.sputniknews.com