Motocykliści z klubu „Nocne Wilki” w Katyniu

WilkiRosyjscy motocykliści z klubu „Nocne Wilki”, uczestniczący w rajdzie motocyklowym Moskwa-Berlin, w niedzielę dotarli do Katynia, gdzie uczcili pamięć polskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD z rozkazu Józefa Stalina. Teraz zmierzają w kierunku granicy z Białorusią.
Motocykliści przyjechali do Lasu Katyńskiego koło Smoleńska przed południem. W obu częściach memoriału – polskiej i rosyjskiej – złożyli kwiaty. 

Celem rajdu jest upamiętnienie 70. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej nad hitlerowskimi Niemcami. Jego uczestnicy – kilkunastu motocyklistów – wystartowali w sobotę sprzed siedziby „Nocnych Wilków” w Niżnich Mniownikach w zachodniej części stolicy Rosji.
TVP Info informuje, że grupę, która wyruszyła z Katynia na Białoruś, stanowi 14 motocykli, którym towarzyszą dwa samochody. Część motocyklistów jedzie z dziećmi. Rosjanie zamierzają przejechać również przez terytorium Polski, choć polskie MSZ w piątek nie wyraziło zgody na ich wjazd. Granicę z Polską zamierzają spróbować przekroczyć we wtorek.
Polskie MSZ przekazało w piątek ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie kompromitującą notę dyplomatyczną z informacją o odmowie wjazdu na terytorium Polski zorganizowanej grupy motocyklistów, w której znajdowali się przedstawiciele klubu „Nocne Wilki”.
W związku z decyzją polskiego MSZ komandor Motocyklowych Rajdów Katyńskich, Wiktor Węgrzyn poinformował w wydanym w sobotę komunikacie, że polscy motocykliści 27 kwietnia br. o godz. 9:00 czasu polskiego przyjadą do przejścia granicznego w Terespolu. „Jeżeli Straż Graniczna nie wpuści do Polski rosyjskich motocyklistów, pojedziemy przez Polskę wyznaczoną przez nich trasą i w ich imieniu zapalimy znicze, zgodnie z ich planem” – napisał Węgrzyn.

za wp.pl/r