Modlitwa w KL Dachau

206bZbliża się 70 rocznica wyzwolenia niemieckiego koncentracyjnego obozu śmierci Dachau. Założony przez Niemców obóz Dachau był pierwszym obozem koncentracyjnym. Od początku istnienia przeznaczony był głównie dla niemieckich przeciwników Hitlera i dla osób duchownych.

Dachau było miejscem eksterminacji duchowieństwa. Mordowanie księży było fragmentem planu likwidacji inteligencji polskiej. Zsyłani do obozu ginęli w skutek głodu, tortur, chorób, eksperymentów medycznych. Dachau, było największym cmentarzyskiem polskich księży i zakonników katolickich. Do kwietnia 1945 r. uwięziono tu 2720 duchownych, w tym 2597 księży katolickich. Największą grupę – 1780 stanowili polscy księża oraz ok. 400 księży niemieckich. Więzieni byli także duchowni ewangeliccy, prawosławni i mariawiccy.

Do 1945 r. przez KL Dachau przez obóz przeszło 160 tys. więźniów różnych narodowości, zginęło ok. 66 tys. Obóz wyzwoliły wojska amerykańskie 29 kwietnia 1945 r.

Jedną z ofiarą bestialstwa niemieckich oprawców był ksiądz Dominik Kaczyński, przez lata pełniący posługę w Łodzi. Ks. Dominik Kaczyński był budowniczym kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej i jej pierwszym proboszczem. Był też inicjatorem Pieszej Łódzkiej Pielgrzymki na Jasną Górę, a przez 6 lat pełnił funkcję osobistego kapelana ks. Bp. Wincentego Tymienieckiego – pierwszego Ordynariusza diecezji łódzkiej i sekretarza Kurii Biskupiej w Łodzi. We wrześniu 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Kaczyńskiego, męczennika za wiarę.

W październiku 1941 r. gestapo aresztowało księdza Kaczyńskiego, wraz z 350 księżmi z okręgu łódzkiego. Przewieziono ich najpierw do obozu w Konstantynowie Łódzkim, a następnie do Dachau. Ks. Kaczyński przeżył tam kilka miesięcy, bestialsko dręczony przez niemieckich oprawców. Zmarł w poniedziałek Wielkiego Tygodnia 1942 r.

– 29 kwietnia będzie 70. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau – mówił ks. Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki. – Przebywało tam, ponad 2 tys. księży z całego podbitego przez Niemców, hitlerowców, terytorium Europy, ale zdecydowana większość z nich, to byli Polacy (…) Ponad 800 zginęło. Jeżeli śpiewamy w pieśni o Czerwonych Makach na Monte Cassino, że to jest polska ziemia, trzeba też powiedzieć, że cząstką Polski jest też Dachau. Bo jest to miejsce męczeńskiej śmierci księży, którzy zostali aresztowani głównie z dwóch powodów: najpierw dlatego, że byli księżmi; system hitlerowski z definicji neopogański, a po wtóre dlatego, że słusznie byli uważani przez hitlerowców jako swoiści przywódcy narodowi, zwłaszcza w sytuacji, kiedy przestało istnieć państwo polskie – na skutek rozbioru z 1939 roku i związanej z tym wojny. (…) Chcemy uczcić tę rocznicę w postaci pielgrzymki Biskupów, Kapłanów, ale także świeckich udających się tam na dwa zgromadzenia liturgiczne.

Jak mówi Metropolita Łódzki, najpierw odprawiona zostanie w obozie w Dachau Msza Święta, której będzie przewodniczył ks. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi ks. Kard. Rainhard Marks, Arcybiskup Monachium i Fryzyngi, a później – nabożeństwo w katedrze we Fryzyndze. Msza św. będzie wspomnieniem męczeństwa naszych księży; modlitwą za tę ofiarę, jaką ponieśli dla dobra Kościoła i dobra Polski, zaś nabożeństwo to wspólna modlitwa o pojednanie, o pokój, o budowanie Europy na wartościach chrześcijańskich.

Abp Jędraszewski zaznaczył, że należy pamiętać, że te wielkie nieszczęścia związane z obozami koncentracyjnymi nazistowskimi, zresztą także z gułagami bolszewickimi, były związane z ideologiami, które w zamierzeniu swoim podstawowym miały walkę z chrześcijaństwem.

TERESA SZEMERLUK