Merkel wzywa do zwołania szczytu UE ws. uchodźców

AngelaMerkelKanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała dzisiaj, że zwróciła się do UE o zwołanie w przyszłym tygodniu unijnego szczytu poświęconego uchodźcom. Kanclerz poinformowała, że dzwoniła w tej sprawie do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który poinformował na Twitterze, że decyzję w tej sprawie podejmie w czwartek.

Niemcy, Austria i Szwecja nie są w stanie wziąć na siebie całego ciężaru związanego z obecnym napływem uchodźców – dodała niemiecka kanclerz na konferencji prasowej w Berlinie, gdzie spotkała się m.in. z szefem austriackiego rządu Wernerem Faymannem. Zdaniem austriackiego kanclerza unijny szczyt w tej sprawie jest pilnie potrzebny.

Podczas przyjmowania uchodźców należy w przyszłości lepiej weryfikować, kto ma prawo do azylu – powiedział Faymann, podkreślając, że w solidarności nie chodzi o „działalność charytatywną”, lecz o świadomość, że problem „da się rozwiązać jedynie razem”. Kryzys migracyjny „może zagrozić UE jako projektowi” – ocenił austriacki kanclerz. Wskazał, że obecnie w Austrii pod opieką państwa jest więcej uchodźców niż w Niemczech.

Merkel zaznaczyła, że należy „nawiązać lepsze kontakty” z Turcją i zająć się kwestią rozbudowy ośrodków przyjmujących uchodźców na zewnętrznych granicach UE.

Szefowa niemieckiego rządu broniła podjętej w weekend decyzji władz w Berlinie o przywróceniu kontroli na granicach kraju w obliczu napływu migrantów. Działanie to miało na celu ułatwienie rejestracji uchodźców – powiedziała.

za onet.pl/r