„Marsz gwiaździsty” – rolnicy ruszają na Warszawę

marszGwiazdzistyRolnicy, którzy w środę przyjadą do stolicy traktorami, o godz. 14 zamierzają sparaliżować miasto – poinformował na konferencji prasowej szef rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski. Rolnicy chcą m.in. odwołania ze stanowiska ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Kolumna ciągników ma wyruszyć z miejscowości Zdany koło Siedlec o godz. 10. Zdaniem Izdebskiego w „marszu gwiaździstym” może wziąć udział ok. 1 tys. ciągników. – Przepraszam wszystkich uczestników ruchu drogowego, to nie jest nasza wina, organizatorem marszu gwiaździstego jest pani premier Ewa Kopacz i Marek Sawicki – mówił podczas konferencji prasowej we wtorek Izdebski.

Przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych poinformował, że zamierza uczestniczyć w rozmowach z minister jutro o godz. 14 w ministerstwie rolnictwa. Zaznaczył, że oczekuje podpisania porozumienia między ministrem a rolniczym OPZZ w sprawie postulatów. Są nimi m.in. rekompensaty za straty spowodowane przez dziki, interwencja na rynku mleka i wieprzowiny.

Zawiadomienie rolników o przeprowadzeniu zgromadzenia publicznego w środę w Warszawie jest niezgodne z prawem. Organizatorzy nie zachowali ustawowego terminu zgłoszenia – poinformowała dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewa Gawor.

Gawor powiedziała we wtorek, że zgłoszenie o zgromadzeniu publicznym organizowanym przez OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych wpłynęło do Urzędu m. st. Warszawy we wtorek ok. godz. 12; zgodnie ze zgłoszeniem zgromadzenie ma się odbyć w środę w godz. 13-16. Jak zaznaczyła Gawor, zgromadzenie musi być zgłoszone najpóźniej trzy dni wcześniej.

– Dlatego organizator został powiadomiony, że zawiadomienie jest prawnie nieskuteczne, ponieważ nie został zachowany trzydniowy termin zgłoszenia zgromadzenia – powiedziała Gawor. – Czy organizator przeprowadzi jutrzejszą demonstrację, czy nie, to już jest jakby jego decyzja, ale nie będzie w prawie – podkreśliła.

Zgodnie ze zgłoszeniem, zgromadzenie ma się odbyć przed Ministerstwem Rolnictwa; organizator zapowiedział, że weźmie w nim udział ok. tysiąca osób. Uczestnicy poinformowali, że przyjadą do Warszawy autokarami na ul. Wspólną (czyli przed MRiRW). Jak powiedziała Gawor, w zgłoszeniu nie ma żadnych informacji nt. liczby ciągników, które mogą przyjechać do stolicy.

za newsweek.pl