Łódź pożegna Bohatera

Łupaszka21 i 22 kwietnia, pożegnamy w Łodzi mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, dowódcę V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, żołnierza wyklętego, zamordowanego przez bezpiekę 8 lutego 1951 r. strzałem w tył głowy, w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Szczątki mjr. Łupaszki odnaleziono dopiero wiosną 2013 r. na powązkowskiej Łączce. Uroczystości, cztery dni przed pogrzebem na warszawskich Powązkach, odbędą się w łódzkiej archikatedrze. Uroczystości będą miały oprawę wojskową.

Czwartek, 21 kwietnia,
– godz. 19 – wprowadzenie doczesnych szczątków mjr. Łupaszki do archikatedry i Msza św. pod przewodnictwem i z homilią Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Łódzkiego

Piątek, 22 kwietnia
– od godz. 10 w archikatedrze indywidualnie będzie można oddać hołd Bohaterowi. Czuwaniu przy trumnie towarzyszyć będą uczniowie i studenci łódzkich szkół i uczelni. Będzie także możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej.
– godz. 16 –Pod przewodnictwem Księdza Biskupa Marka Marczaka, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej, z udziałem kleryków WSD zostaną odprawione Nieszpory żałobne
– godz. 16.45 – nastąpi wyprowadzenie z bazyliki archikatedralnej doczesnych szczątków Majora „Łupaszki”.

Sobota, 23 kwietnia
– przewiezienie szczątków ś.p. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” do Warszawy.
Przed łódzka archikatedrą można oglądać już wystawę szczecińskiego oddziału IPN zatytułowaną: „Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu… Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego”.
Pożegnanie mjr. Szendzielarza to niesamowita lekcja historii dla nas wszystkich. Mamy możliwość dotknąć przeszłości, uczestniczyć w wydarzeniu, które w naszym mieście, w łódzkiej archikatedrze, prawdopodobnie nigdy się już nie powtórzy. Szczątki mjr Łupaszki leżały w ziemi, wrzucone w dół śmierci, ponad 62 lata. Trzy lata temu udało się je odnaleźć, ekshumować i zidentyfikować. To dzięki mjr. Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” i innym żołnierzom wyklętym żyjemy dziś w wolnej Polsce. Oni dla nas walczyli i za nas ginęli. I dlatego teraz winniśmy im cześć i pamięć.
Na Mszę św. 21 kwietnia prosimy o przyniesienie białego albo czerwonego kwiatka: róży, goździka, itp. , by także w ten sposób uhonorować Bohatera.
Pamiątką z uroczystości łódzkiego pożegnania mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki’ będzie buton z medalionem, jaki znajdzie się na nagrobku na Powązkach.

za archidiecezja.lodz.pl