Lider Prawego Sektora został doradcą dowódcy naczelnego Sił Zbrojnych Ukrainy

JaroszDmLider radykalnego ruchu nacjonalistycznego Prawy Sektor Dymitro Jarosz został powołany na stanowisko doradcy dowódcy naczelnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Szef Sztabu Generalnego Wiktor Mużenko i Dmytro Jarosz porozumieli się wczoraj w tej sprawie podczas spotkania w Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy.
Prawy Sektor to ukraińskie zjednoczenie radykalnych organizacji nacjonalistycznych. W styczniu i lutym 2014 roku jego członkowie brali udział w starciach z milicją i zajęciu budynków administracyjnych, a od kwietnia — w tłumieniu protestów na wschodzie Ukrainy.

W listopadzie 2014 roku Sąd Najwyższy Rosji uznał prawicowe zjednoczenie za organizację ekstremistyczną i zakazał jej działalności na terytorium Rosji. W styczniu Prawy Sektor został wpisany do rejestru zakazanych w Rosji organizacji. W Rosji przeciwko Jaroszowi wszczęto postępowanie karne za wezwania do działalności terrorystycznej.

Powołanie Jarosza na stanowisko doradcy dowódcy naczelnego Sił Zbrojnych Ukrainy jest katastrofą dyplomatyczna polskiego rządu. Ta nominacja świadczy, że nastroje ukraińskie radykalizują się wraz ze zmianą sytuacji. Nacjonalista Dmytro Jarosz, kompromituje ukraińskie zmiany polityczne i zapowiadają, że „nowy Majdan” jest tylko kwestia czasu.

za pl.sputniknews.com