Libańczycy

206bLiban zawsze się wyróżniał na Bliskim Wschodzie. Warto zastanowić się nad złożonymi przyczynami geograficznymi, historycznymi, religijnymi, ekonomicznymi, politycznymi i kulturalnymi tego kraju.
Położenie na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych zawsze dawało Bejrutowi wyjątkowe znaczenie strategiczne i finansowe; sprawiało, że był on podatny na wpływy wielu kultur, które zaznaczyły swą obecność na tych terenach. W Libanie inaczej niż w innych krajach arabskich, nie dominuje jedna religia. Doliczono się 17 oficjalnych wyznań i grup religijnych, sytuacja taka wymaga od ludzi ogromnej tolerancji! Jak na ten rejon świata system rządów jest niezwykły.
Podczas gdy przywódcy wielu krajów arabskich zajmują swe stanowiska od bardzo dawna, prawo libańskie ściśle ogranicza kadencje parlamentarne i stara się równomiernie rozdzielać władzę między główne religie, co wymaga od obywateli pewnego stopnia otwartości wobec innych.

W Libanie nie ma wielu bogactw naturalnych. Nie wydobywa się tu ropy, nie rozwinął się tu przemysł ciężki, ani lekki. Jednym z ważnych źródeł dochodu narodowego była w przeszłości turystyka, ale długotrwała wojna domowa sprawiła, że turyści zaczęli omijać Liban z daleka.

Choć w Bejrucie zapanował już pokój, przemysł turystyczny nie podźwignął się jeszcze z upadku. Ale Libańczycy, a szczególnie mieszkańcy Bejrutu nauczyli się polegać na samych sobie. Zajęli się handlem i finansami. Doszli w tych dziedzinach do mistrzostwa. Jak powiedział jeden z libańskich dziennikarzy: Libańczycy zawsze byli kupcami i handlowcami, oni po prostu rodzą się handlarzami. Wielu wykorzystuje swe talenty w rodzimym kraju, niektórzy mieszkają w Arabii Saudyjskiej, gdzie dorabiają się majątków, które przywożą potem do ojczyzny. W porównaniu do reszty Bliskiego Wschodu, mieszkańcy Bejrutu są dobrze wykształceni i wiele podróżują. O wiele więcej Libańczyków mieszka za granicą niż w Libanie, a wracając „do domu”, nieomal każdy przywozi jakąś cząstkę Zachodu. Światowość, historia polityczna i kulturalna, powiązania z Europą i przedsiębiorczość stawiają Liban z dala od innych krajów z tej części świata.

IZABELA MARIA TRELIŃSKA