Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. Palestyna odrzuca udział

Główny negocjator palestyński Saeb Erekat napisał w piątek na Twitterze, że strona palestyńska nie weźmie udziału w przyszłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie. „Odnosząc się do oświadczeń o tym, że zostaliśmy zaproszeni, możemy powiedzieć, że dopiero dzisiaj był kontakt z polskiej strony” – napisał.

„Nasze stanowisko pozostaje jasne: nie zamierzamy uczestniczyć w tej konferencji i powtarzamy, że nikogo nie upoważniliśmy do rozmów w imieniu Palestyny” – dodał.

W innym tweecie tego samego dnia Erekat napisał: „Administracja USA sama wycofuje się z popierania procesu pokojowego z powodu swoich decyzji sprzecznych z prawemmiędzynarodowym”.

W osobnym tweecie przedstawiciel władz palestyńskich Hussein Al-Sheikh także odrzucił zaproszenie na konferencję, pisząc, że jedynie OrganizacjaWyzwolenia Palestyny może wypowiadać się w imieniu palestyńskiego narodu.

Wspólne zaproszenie dla Palestyny

Polski MSZ poinformował w piątek na Twitterze, że wiceminister spraw zagranicznych Maciej Lang przekazał wspólne zaproszenie Polski i USA dla Palestyny na przyszłotygodniową konferencję bliskowschodnią w Warszawie; zaproszenie zostało przekazane ambasadorowi palestyńskiemu w Polsce Mahmudowi Khalifie.

Wcześniej przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i ambasada palestyńska w Polsce zadeklarowali, że delegacja palestyńska nie weźmie udziału w tej konferencji.

„Strona palestyńska uważa, że rozmowy na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie powinny odbywać się przy obecności wszystkich stron zainteresowanych i na podstawie prawa międzynarodowego, zwłaszcza rezolucji Zgromadzenia Ogólnego i Rady BezpieczeństwaOrganizacji Narodów Zjednoczonych, nie zaś w celu realizacji interesów strony amerykańskiej, tj. mobilizacji koalicji na rzecz poparcia dla tzw. planu stulecia administracji Prezydenta Donalda Trumpa, którego szczegóły nie są do tej pory znane” – napisano w środowym oświadczeniu ambasady.

Spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Jak zapowiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, jednym z tematów będzie polityka prowadzona przez władze Iranu. Udział w konferencjizapowiedział m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu.

za PAP/fakty.interia.pl