Kompromis w sprawie Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że państwa UE doszły do porozumienia w kwestii projektu Gazociągu Północnego-2 – podaje agencja Reutera. W piątek media poinformowały, że Niemcy i Francja osiągnęły kompromis w kwestii Gazociągu Północnego 2 i przedstawiły go przedstawicielom państw UE w Brukseli. Z dokumentu wynika, że to właśnie Niemcy będą sprawować nadzór nad rewizją dyrektywy, bo to właśnie na jej „terytorium lub w jej wodach terytorialnych… mieści się pierwszy gazociąg”.

Dwie nitki gazociągu będą przebiegać przez terytorialne lub wyłączne strefy ekonomiczne państw położonych wzdłuż wybrzeży Morza Bałtyckiego — Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Spośród wymienionych krajów operatorowi Nord Stream 2 pozostało uzyskać zezwolenie na budowę od Danii.

Budowa gazociągu Nord Stream 2 nie doprowadzi do uzależnienia energetycznego Niemiec od Rosji, jeśli Berlin w tym samym czasie będzie również otrzymywał paliwo z innych źródeł, powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel.

za pl.sputniknews.com