Kijów odmówił Warszawie zwiększenia eksportu energii elektrycznej

licznikKijów na razie odmówił Polsce zwiększenia eksportu energii elektrycznej w celu stabilizowania sytuacji w polskim systemie energetycznym, który jest przeciążony z powodu wysokiej temperatury atmosferycznej – poinformował szef Ministerstwa Energetyki Ukrainy Wołodymyr Demczyszyn.

„Wczoraj polscy dyspozytorzy zwrócili się do nas z prośbą o udzielenie pilnej pomocy w zakresie energii elektrycznej. W Polsce zostały wprowadzone ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach 10-17. W tym okresie zużycie energii elektrycznej w dużych zakładach przemysłowych jest ograniczone do technologicznych minimów z powodu wysokiej temperatury atmosferycznej, która wynosi 37-40 stopni” — powiedział dzisiaj Demczyszyn dziennikarzom. Dodał, że Kijów obecnie „nie może pomóc, lecz stara się”.

Według niego, Ukraina przygotowuje się do nowego sezonu grzewczego i część bloków energetycznych elektrociepłowni przechodzi remont.

Poza tym Demczyszyn poinformował, że na dzień dzisiejszy Kijów eksportuje do Europy 600 MW energii elektrycznej codziennie, a na Krym — do 450 MW. Jednocześnie chodzi o dodatkowych 200-400 MW w celu udzielenia Polsce doraźnej pomocy.

za pl.sputniknews.com