Kard. Müller przestrzega przed „kultem jednostki” wobec papieża

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller przestrzegł przed „kultem jednostki” wobec papieża. W wywiadzie dla niemieckiej agencji DPA hierarcha oświadczył, że „każdy katolik, a przede wszystkim każdy biskup i każdy kardynał utrzymuje pozytywną i konstruktywną relację z papieżem”. Powinno to być jednak „dalekie od dworskiego schlebiania i nadskakującego podporządkowania”, przeciwko czemu zresztą zawsze występuje Franciszek.

 

Tymczasem, według kard. Müllera, niektórzy okazują papieżowi „obłudną cześć” w stylu: „Ojciec Święty ma jakiś pomysł i my za nim podążamy bezwarunkowo i pełni zachwytu”. Papież bowiem „jest tylko człowiekiem, co znaczy, że nie wszystko, co robi i mówi jest z natury doskonałe”, wyjaśnił niemiecki purpurat.

Podkreśla on, że szacunek wobec osoby papieża ze strony wiernych nie powinien przerodzić się w „kult jednostki” ani w „turystykę papieską”. – W czasach środków masowego przekazu niebezpiecznym jest to, gdy ludzie tylko oklaskują papieża lub jadą do Rzymu dla sensacji, by potem móc powiedzieć: „Widziałem papieża z pierwszego rzędu i byłem bardzo blisko niego” – stwierdził kard. Müller.

za Watykan / pb (KAI/periodistadigital.com) / mz