Kanclerz Austrii zapowiada zerwanie rozmów z Turcją

ErdoganChristian Kern zapowiedział spotkanie z europejskimi przywódcami. Tematem ma być zerwanie rozmów ws. przyłączenia Turcji do Unii Europejskiej. Kern wskazuje problemy Turcji w tworzeniu spójnej demokracji i ekonomii. Kanclerz Austrii Christian Kern zapowiedział rozpoczęcie dyskusji pośród europejskich przywódców nt. rezygnacji z dalszych rozmów ws. przyłączenia Turcji do Unii Europejskiej.

Liderzy europejscy wyrazili swoje zaniepokojenie działaniami prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana, a dokładniej metodami jakich używa wobec podejrzewanych o realizację puczu.

Kern zaostrzył swoje stanowisko ws. Turcji w rozmowie z austriacką telewizją ORF. – Powinniśmy wszyscy wcisnąć przycisk „reset” w relacjach z Turcją – powiedział Kern. – Wiemy, że demokratyczne standardy w oczywisty sposób nie są w wystarczającym stopniu spełniane przez Turcję by uzyskała akces. Równie ważna jest kwestia ekonomii, gdzie Turcja znajduje się bardzo daleko od europejskiej średniej – dodał kanclerz Austrii.

Zapytany o to, czy Austria przedstawi propozycję zatrzymani procesu akcesyjnego, Kern stwierdził, że rozważa „rozpoczęcie dyskusji na ten temat. Zwrócimy się o wprowadzenie alternatywnych koncepcji”.

za wp.pl