Kamil Klimczak, Marsz Powstańców Styczniowych

205m1 lutego po raz piętnasty odbył się na trasie z Parzna do Kurnosa Marsz Powstańców Styczniowych, organizowany z okazji rocznicy wybuchu powstania styczniowego, przez bełchatowskie Regionalne Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne.

Marsz rozpoczął się od uroczystej Mszy świętej w intencji Ojczyzny i powstańców styczniowych, którą odprawił w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Parznie ks. kan. Tomasz Owczarek. Na zakończenie Mszy św., ks. Owczarek oraz kilku bełchatowskich społeczników zostało odznaczonych medalem Pro Patria, nadanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po uroczystościach delegacje złożyły kwiaty w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Kilkunastokilometrową trasę pokonało kilkuset uczestników, m.in. młodzież z bełchatowskich szkół, grupy rekonstrukcyjne, stowarzyszenia, m.in. Młodzież Wszechpolska i Bełchatowianie dla Narodu. Na cmentarzu w Klukach uczestnicy Marszu złożyli kwiaty na mogile powstańczej.

Marsz zakończył się w remizie OSP w Kurnosie, gdzie zorganizowano poczęstunek dla zmarzniętych piechurów i wręczono pamiątkowe odznaki wielokrotnym uczestnikom imprezy. Tradycyjnie, przybyli na Marsz zapowiedzieli swój udział za rok.