Izrael ma nowego szefa MSZ. Jest gorzej

„Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki – powiedział Icchak Szamir”. Nikt nie będzie mówił nam w jaki sposób mamy wyrażać siebie, lub wspominać pamięć naszych zmarłych – stwierdził p.o. szefa MSZ Izraela Israel Katz w wywiadzie dla telewizji i24News. Wiceszef MSZ Polski późnym wieczorem odniósł się do słów Katza, pisząc: To obrzydliwa antypolska wypowiedź.

  • – Byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami – mówił Katz w trakcie wywiadu
  • Katz stwierdził jednocześnie, że nie ma mowy o „kryzysie” na linii Polska-Izrael
  • Wiceszef MSZ Polski Bartosz Cichocki w opublikowanym tweecie napisał m.in., że wypowiedź Katza była „obrzydliwa” i „nie do pojęcia”
  • W mocnych słowach do słów Katza odniósł się również Marek Magierowski, ambasador RP w Izraelu. „To całkowicie niedopuszczalne” – napisał na Twitterze.

Katz pytany przez dziennikarza i24News o „zgrzyty” między Polską i Izraelem, sprzeciwił się mówieniu o „kryzysie” w relacjach z Warszawą. – Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami. O tym mówił też były premier Icchak Szamir, wspominając historię swojego zamordowanego ojca – powiedział w trakcie wywiad Katz. – Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, powiedział: „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych – stwierdził.

Późnym wieczorem na Twitterze na wypowiedź min. Katza odpisał wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki. W tweecie w języku angielskim napisał, że wypowiedź Katza była „obrzydliwa”, „antypolska” i „nie do pojęcia”.

***

Przypomnijmy. Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś swojego izraelskiego odpowiednika Benjamina Netanjahu, że nie weźmie udziału w spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu; Polskę na szczycie reprezentował będzie szef MSZ Jacek Czaputowicz.

O decyzji media poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.. – Premier Benjamin Netanjahu dziękował premierowi Morawieckiemu za zorganizowanie szczytu, który odbył się w ostatnich dniach. Jego współorganizatorem, wraz ze Stanami Zjednoczonymi była Polska – wskazał. – Były podziękowania. Była też informacja na temat zmiany reprezentacji polskiej na spotkaniu V4 w Izraelu – powiedział szef KPRM.- W ostatnich dniach pojawiło się kilka fałszywie oskarżających państwo polskie wypowiedzi w przestrzeni medialnej. Część z tych wypowiedzi była później prostowana, za część były przeprosiny. Niemniej premier Mateusz Morawiecki bardzo pryncypialnie podchodzi do sprawy oskarżania państwa polskiego, narodu polskiego, o czyny, których nie popełniliśmy w czasie drugiej wojny światowej – podkreślił Dworczyk.

Jak wyjaśnił, „wypowiedzi te wygenerowały kolejne dyskusje, gdzie padło wiele niesprawiedliwych i nieprawdziwych oskarżeń pod adresem Polski”. – Dlatego w konsekwencji taka, a nie inna, decyzja premiera Mateusza Morawieckiego – powiedział szef KPRM.

***

„Haniebna i rasistowska ocena. To całkowicie niedopuszczalne” – komentuje Marek Magierowski wypowiedź p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych. Israel Katz w trakcie wywiadu przytoczył słowa: „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

za onet.pl