Iran całkowicie odstąpił od porozumienia nuklearnego

Rośnie napięcie w stosunkach międzynarodowych po amerykańskim zabójstwie dowódcę irańskich wojsk, generała Kasema Sulejmaniego oraz jednego z dowódców irackiej milicji Abu Mahdiego al-Muhandisa. Po tym skandalicznym akcie, Iran nie będzie już stosował się do ograniczeń, wynikających z podpisanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego – podała irańska państwowa telewizja, cytując oświadczenie administracji prezydenta Hasana Rowhaniego.

W przywołanym oświadczeniu – które omawia Associated Press – zapowiedziano, że Iran nie będzie przestrzegał ograniczeń dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie.

„Rząd Iranu w oświadczeniu ogłosił swój piąty i ostatni krok na drodze ograniczania irańskich zobowiązań, wynikających z JCPOA (porozumienia nuklearnego)” – poinformowała państwowa telewizja. „Przed Iranem nie ma już żadnych ograniczeń operacyjnych” – dodano.

Agencja Reutera pisze z kolei, że w cytowanym przez telewizję oświadczeniu wskazano, że poziom wzbogacania uranu, liczba wirówek i badania będą teraz zależeć od technicznych potrzeb kraju. „Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu bez ograniczeń, wychodząc z technicznych potrzeb” – podkreślono w oświadczeniu.

Zaznaczono, że Iran będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Teheran. Dodano, że Iran jest też otwarty na negocjacje z europejskimi partnerami.

MAEA jak dotąd nie skomentowała informacji przekazanych przez irańską telewizję.

za PAP