Imigranci przedarli się przez węgierskie barykady. Starcia na granicy

ZamieszkiGrupa imigrantów przedarła się przez barykady na przejściu granicznym Serbii i Węgier – donoszą władze w Budapeszcie. Doszło do starcia z oddziałami porządkowymi policji, która zastąpiły im drogę. Użyto gazu łzawiącego i armatek wodnych. 

„Funkcjonariusze podjęli zgodne z prawem i proporcjonalne działania mające na celu obronę granicy Węgier i zewnętrznej granicy Unii Europejskiej” – oznajmiła węgierska policja w oficjalnym oświadczeniu.

Kilkuset imigrantów protestowało na przejściu granicznym Roeszke od rana. Domagali się wpuszczenia na terytorium Węgier. Granica z Serbią na odcinku dotychczas masowo wykorzystywanym przez imigrantów, jest jednak szczelnie zamknięta od wtorku rano. Dokończono budowę płotu, zasieków i innych barykad.

Wczesnym popołudniem doszło do eskalacji. – Tam są ludzie uzbrojeni w kije i rury, którzy obrzucają policjantów różnymi przedmiotami. Agresywna grupa niezidentyfikowanych nielegalnych imigrantów stara się przedrzeć przez granicę siłą – powiedział rzecznik węgierskiego rządu. Część ludzi miała sforsować barykady i spotkać się z policją, która użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Nie ma informacji na temat ewentualnych poszkodowanych. Nie jest też jasne, czy imigranci zaprzestali prób sforsowania granicy siłą. Większość nowych ludzi napływających do Serbii przez granicę z Mołdawią kieruje się już ku granicy z Chorwacją, która jest otwarta i można ją łatwo przekroczyć. Stamtąd kierują się na zachód i północ w kierunku Austrii i Niemiec.

za tvn24.pl