Imienia cichociemnych

Można przyjąć, że jest w Polsce kilkadziesiąt szkół, które noszą imię cichociemnych, lub imię jednego z żołnierzy. Bardzo często właśnie tam odbywają się różne uroczystości związane z rocznicami historycznymi, zapraszani są kombatanci.

„Najstarszą” taką szkołą jest Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie (gmina Iłów, pow. sochaczewski), która w tym roku obchodziła 25. rocznicę nadania imienia. To w pobliskim lesie zimą 1941 r. wylądowali cichociemni, m.in. mjr Maciej Kalenkiewicz i kpt Alfred Paczkowski.

W 2014 r. Gimnazjum Nr 94 na warszawskim Ursynowie otrzymało Patrona „Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej”.

W województwie świętokrzyskim w sposób szczególny honorowany jest mjr. Jan Piwnik „Ponury”, który pochodził z Ziemi Świętokrzyskiej i tak ją bardzo ukochał. Jego imię nosi gimnazjum w Bodzentynie w powiecie kieleckim, a także Szkoła Podstawowa 11 w Starachowicach.

W Toruniu hołd oddano gen. Elżbiecie Zawackiej „Zo”. Działa tu gimnazjum Jej imienia, w którym istnieje nawet Klub Historyczny z tą patronką w nazwie. Jest też w Toruniu Zespół Szkół Ekonomicznych im. gen. Elżbiety Zawackiej. Jak się pewnie domyślamy patronka urodziła się właśnie w Toruniu.

Jest też w Polsce wiele drużyn harcerskich, które za patrona przyjęły cichociemnych. Są dla nich szczególnym wzorem patriotyzmu.

PAWEŁ JASZCZAK