Gniezno: rozpoczęte centralne obchody 1050-lecia Chrztu Polski

EpiskopatCentralne obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski rozpoczęły się w Gnieźnie 372. zebraniem plenarnym episkopatu Polski. Jak powiedział jego przewodniczący, dzisiejsze obrady to próba przyjrzenia się dziedzictwu chrześcijaństwa w Polsce. Ma to z kolei służyć spojrzeniu w przyszłość – podkreślił abp Stanisław Gądecki.

„Nawet gdy wszystkie świata gasną, nie trzeba tracić nadziei, dlatego że nasza przyszłość nie jest zdeterminowana przez nihilizm, ale może być zbudowana tylko przez głęboką wiarę i więź z Chrystusem i to jest przyszłość naszych rodaków, a także przyszłość Europy” – zauważył metropolita poznański.

Obrady w Gnieźnie, w których uczestniczą m.in. delegaci episkopatów europejskich, mają charakter historyczny, odnoszący się bezpośrednio do chrztu księcia Mieszka I w 966 r.

„Chcemy dziś przypomnieć sobie o Chrystusowych korzeniach, z których wyrastamy – stwierdził Prymas Polski abp Wojciech Polak. – Kościół w Polsce świętuje 1050. rocznicę Chrztu i tak jak przed pięćdziesięciu laty, w jakże pamiętnym dla naszego Kościoła czasie Sacrum Poloniae Millenium, także dzisiaj, u źródeł chrzcielnych Polski, spotykają się biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, wierni świeccy, aby, jak nam mówił Prymas Tysiąclecia, dziękować Bogu w Trójcy Świętej jedynemu za powołanie nas przed tysiącem lat do życia wiary, do chrześcijaństwa” – powiedział metropolita gnieźnieński.

Po południu biskupi udają się na Ostrów Lednicki, który jest jednym z prawdopodobnych miejsc, gdzie mógł dokonać się chrzest Mieszka I. Tam zaplanowano jubileuszową celebrację dziękczynną. Centralnym punktem gnieźnieńskich obchodów jubileuszowych jest Msza w katedrze pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina.

Natomiast w piątek i sobotę jubileuszowe uroczystości odbędą się w Poznaniu. Zaplanowano tam posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, a także szereg wydarzeń o charakterze religijnym, ewangelizacyjnym i kulturalnym.

R. Łączny, KAI/ rv