FSB zapobiegła atakom terrorystycznym ze strony wywiadu MO Ukrainy na Krymie

KrymFSB Rosji zapobiegła atakom terrorystyczym na Krymie, który przygotował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy – poinformowano na stronie rosyjskiej służby specjalnej.

 

Celami ataków miały stać się krytycznie ważne obiekty infrastruktury i zapewniania warunków bytu na Krymie — wynika z komunikatu.

Jak poinformowała FSB, akty terroru miały przyczynić się do destabilizacji sytuacji polityczno-społecznej na półwyspie podczas przygotowywania i przeprowadzania wyborów.

Dywersantów zauważono w nocy z 6 na 7 sierpnia pobliżu ukraińskiego miasta Armiańsk. Podczas ich zatrzymania zginął funkcjonariusz FSB. Na miejscu, gdzie doszło do wymiany ognia, znaleziono 20 ładunków wybuchowych domowej roboty i broń, która znajduje się na uzbrojeniu jednostek specjalnych ukraińskich sił zbrojnych.  W nocy z 7 na 8 sierpnia funkcjonariusze zapobiegli dwóm kolejnym próbom przedostania się grup dywersyjno-terrorystycznych pod osłoną zmasowanego ostrzału ze strony Ukrainy i pojazdów opancerzonych armii ukraińskiej — podano w komunikacie. Podczas akcji zginął rosyjski wojskowy.

Ponadto FSB poinformowała, że na Krymie zlikwidowano sieć agenturalną, zatrzymano obywateli Rosji i Ukrainy, uczestniczących w przygotowywaniu ataku terrorystycznego. Jeden z organizatorów jest funkcjonariuszem Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Przyznał się do stawianych mu zarzutów.

FSB wszczęła postępowanie karne. Na Krymie wzmocniono środki bezpieczeństwa oraz uszczelniono granicę z Ukrainą.

Podczas próby powstrzymania ataku terrorystycznego na Krymie zginęło dwóch rosyjskich wojskowych, nie będziemy przechodzić obok czegoś takiego obojętnie, powiedział prezydent Rosji Władimir Putin.

– Chcę zauważyć i myślę, że jest to w mediach, po stronie rosyjskiej są straty, zabito dwóch wojskowych. Oczywiście nie będziemy takich rzeczy ignorować — oświadczył Putin, komentując pytanie o powstrzymanym zamachu na Krymie.

Widok na ulicę Bogdana Chmielnickiego w Kijowie

Ukraina o powstrzymanych atakach terrorystycznych na Krymie

Rosyjskie FSB poinformowało dziś o tym, że udało się zapobiec atakowi terrorystycznemu na Krymie, który przygotował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Wszczęto w tej sprawie postępowanie karne a na półwyspie wzmocniono środki bezpieczeństwa i uszczelniono granicę z Ukrainą.

za pl.sputniknews.com