Fiasko programu „Cyfrowa szkoła”

elementarzZ analizy pilotażu programu „Cyfrowa szkoła” wynika, że nie wpłynął on na umiejętności i osiągnięcia uczniów – informuje „Rzeczpospolita”.

Pilotaż „Cyfrowej szkoły” miał dać rządowi wskazówki, jak przygotować cyfryzację wszystkich szkół. W programie wzięło udział około 70 tys. uczniów pracujących w systemie 1:1, czyli jeden komputer na jednego ucznia.

Analitycy Instytutu Badań Edukacyjnych porównali wyniki sprawdzianu szóstoklasistów, którzy uczestniczyli w programie, z osiągnięciami pozostałych. Na egzaminie z roku 2013 wystąpiła jedna różnica między obiema grupami. Wśród objętych pilotażem mniej było uczniów, którzy wykazali się najgorszą umiejętności rozumowania. Różnica jednak była minimalna, na granicy znaczenia statystycznego.

W 2014 r. w żadnym badanym zakresie wyniki obu grup uczniów już się od siebie nie różniły. „Nie należy się spodziewać, by wdrażane w przyszłości w Polsce programy 1:1, stanowiące kontynuację Cyfrowej szkoły, w znaczący sposób oddziaływały na wyniki egzaminów zewnętrznych” – napisali eksperci IBE we wnioskach analizy.

za: onet.pl