Exit poll: wybory wygrała Syriza

Syriza_greeceSocjalistyczna partia Syriza zdobyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji 36-38 proc. głosów, co oznacza, że w 300-osobowym parlamencie może zapewnić sobie od 148 do154 miejsc – wynika z uaktualnionych danych exit poll. Konserwatywna Nowa Demokracja premiera Antonisa Samarasa zdobyła 26-28 proc. Według tego sondażu do parlamentu wejdzie 7-8 partii.
Wyniki wyborów w Grecji są zgodne z oczekiwaniami. Grecy są zmęczeni wyrzeczeniami.

Liderzy Syrizy obiecywali, że po ich zwycięstwie nastąpi koniec wyrzeczeń. No i stało się. Przedstawiciele zwycięskiej Syrizy mówią o „historycznym zwycięstwie”.

– Wygrana Syrizy przesłanie, które ma wpływ nie tylko na Greków, ale jest słyszalne w całej Europie i przynosi ulgę – powiedział rzecznik partii Panos Skurletis. Dodał, że jest to przesłanie „przeciwko polityce oszczędności, za godnością i demokracją”.
Jeśli potwierdzą się wyniki podawane w sondażach exit poll, jako największa partia w parlamencie, Syriza automatycznie dostanie „premię” w formie 50 dodatkowych miejsc w 300-miejscowym parlamencie.
Wyniki sondaży exit poll są zgodne z przedwyborczymi przewidywaniami. Reformy, cięcia i oszczędności forsowane przez Samarasa i jego Nową Demokrację zgodnie z programem pomocowym Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, były bardzo dokuczliwe dla Greków i przez  to, bardzo niepopularne.

Zadłużenie Grecji wynosi 321,7 mld euro, z czego 240 mld stanowi pomoc finansowa udzielona Atenom w latach 2010-14 na ratowanie greckiej gospodarki przed bankructwem. Obecny program pomocowy UE, w ramach którego Grecja powinna otrzymać jeszcze 1,8 mld euro, wygasa z końcem lutego. Aby Ateny mogły otrzymać te fundusze konieczne jest porozumienie z negocjatorami z trojki (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska). Nie udało się go osiągnąć w grudniu, ponieważ grecki rząd nie zgodził się na wprowadzanie dalszych oszczędności.

za wp.pl