Dziś jest Środa Popielcowa

PopielecZaczyna się Wielki Post. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię! Tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając słowa „pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Historia tego obrzędu sięga VIII wieku.

Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta). Środa Popielcowa rozpoczyna czterdziestodniowy Wielki Post, który skończy się w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada na 24 marca.

Popiół, którym zostały posypane głowy wiernych przez kapłanów w pierwszy dzień Wielkiego Postu, powstał ze spalenia poświęconych w ubiegłym roku, palm, z Niedzieli Palmowej.
Okres Wielkiego Postu, to czas 40 dni, (na pamiątkę postu, który podjął Jezus na pustyni), które każdy chrześcijanin powinien wykorzystać na zadumę nad sobą i swoim życiem duchowym. W tym czasie, Kościół wychodzi z konkretną propozycją pomocy wiernym w ich przemianie duchowej.
Rekolekcje wielkopostne, modlitwa w Kościołach stacyjnych, jałmużna wielkopostna, nabożeństwa pasyjne (droga krzyżowa, gorzkie żale), umartwienia i postanowienia wielkopostne oraz spowiedź – to środki, które mogą posłużyć do dobrego przeżycia Okresu Pasyjnego oraz przyczynić się do pełniejszego przeżycia świąt Wielkiej Nocy.

za archidiecezja.lodz.pl