Dramatyczny apel ministrów o przerwanie walk na wschodzie Ukrainy

Ukra_walkiFrancja, Rosja, Niemcy i Ukraina zaapelowały o natychmiastowe przerwanie walk na wschodzie Ukrainy. – Apelujemy o szybką deeskalację i respektowanie rozejmu – powiedział Laurent Fabius po zakończeniu w Paryżu spotkania szefów dyplomacji tych państw.

Szefowie dyplomacji Francji, Laurent Fabius, Rosji – Siergiej Ławrow, Niemiec – Frank-Walter Steinmeier i Ukrainy – Pawło Klimkin (tzw. format normandzki) spotkali się we wtorek wieczorem w Paryżu, by omówić sytuację na wschodzie Ukrainy.

Ministrowie nie kryli obaw, że eskalacja walk na wschodzie Ukrainy stanowi zagrożenie dla porozumień pokojowych zawartych w Mińsku. Wezwali strony konfliktu do respektowania rozejmu. Ich zdaniem przerwanie walk jest podstawowym warunkiem umożliwiającym otwarcie dialogu politycznego i rozpoczęcia odbudowy gospodarczej wschodniej Ukrainy.

Szef francuskiej dyplomacji zaapelował do stron konfliktu, by zgodnie z porozumieniami mińskimi, wycofały ciężką broń i umożliwiły dostarczanie pomocy humanitarnej.

– Ustaliliśmy, że nie możemy dopuścić do fiaska porozumień pokojowych z Mińska – powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. – Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, które stanowią określone siły dążące do militarnego rozwiązania konfliktu – stwierdził Ławrow.

za onet.pl