Dmytro Jarosz: pousuwać zbuntowanych

DmytroJaroszDeputowany ludowy Ukrainy, lider ekstremistycznego ugrupowania Prawy Sektor w wywiadzie dla periodyku „Obozriewatiel” zagroził deportacją i pozbawieniem praw cywilnych mieszkańcom Donbasu, którzy „nie chcą żyć według zasad, zgodnie z prawem”.
Jarosz uważa, że w Donbasie należy „pousuwać zbuntowanych”, a następnie rozpocząć „łagodną ukrainizację”. Według niego, w Donbasie panuje „realna komuna”, którą trzeba „wyplewić”.

„Deportacja, pozbawienie praw cywilnych i tak dalej. Bez takiego siłowego w pewnym stopniu czynnika nic się tam nie zrobi” – oznajmił on.

Prawy Sektor to ukraińskie zjednoczenie radykalnych organizacji nacjonalistycznych. W styczniu i lutym 2014 roku bojownicy ruchu uczestniczyli w starciach z milicją i zajęciu budynków administracyjnych, a od kwietnia – w tłumieniu protestów na wschodzie Ukrainy.

W listopadzie 2014 roku Sąd Najwyższy Rosji uznał radykalną organizację prawicową za ekstremistyczną i zakazał jej działalności na terenie Rosji. W styczniu Prawy Sektor został wpisany do rejestru zakazanych w Rosji organizacji. Wcześniej w Rosji przeciwko liderowi zjednoczenia Dmytrowi Jaroszowi została wszczęta sprawa karna za nawoływanie do działalności terrorystycznej.

za pl.sputniknews.com