Członek Al-​Kaidy zastrzelony w Berlinie. Wcześniej zaatakował policjantkę nożem

Al-KaidaNiemieckie media poinformowały, że 41-letni Irakijczyk zaatakował nożem policjantkę, ale został zastrzelony przez jej kolegę. Po zajściu okazało się, że mężczyzna należał do Al-Kaidy i był pod obserwacją służb.

Mężczyzna najpierw groził przechodniom na ulicy Heerstrasse w Berlinie. Na miejsce wezwano policję – podczas interwencji islamista zaatakował nożem 44-letnią funkcjonariuszkę, zadając jej poważne rany.
Wtedy ogień do 41-latka otworzył drugi z interweniujących policjantów, trafiając go kilkakrotnie. Mężczyzna zginął na miejscu.

Niemieckie media poinformowały, że stan rannej policjantki jest stabilny.
– Na razie wiemy, że zastrzelony 41-latek był obywatelem Iraku, który został skazany w 2008 roku na 8 lat więzienia za członkowstwo w zagranicznej organizacji terrorystycznej – powiedział na konferencji prasowej Dirk Feuerberg, prokurator generalny, cytowany przez „Bild”.
„Die Welt” podało także tożsamość Irakijczyka: to Rafik Y., określany przez federalnych jako „islamski prowokator”, niebezpieczny terrorysta, skazany w 2008 roku na osiem lat więzienia za przynależność do zagranicznej organizacji terrorystycznej. Rafik Y. z więzienia wyszedł w 2013 roku, ale służby zdecydowały, że otrzyma on nadzór policyjny. Mężczyzna od tego czasu nosił na kostce urządzenie monitorujące, które tuż przed atakiem zerwał.

za wp.pl/r