Czekista Mickiewicz zamiast poety Mickiewicza. Władze białoruskiego miasta zmieniły nazwę ulicy

Do zmiany doszło w Rzeczycy w obwodzie homelskim. Miejscowe władze zmieniły nazwę ulicy Adama Mickiewicza na ulicę Jewgienija Mickiewicza, sowieckiego czekisty. Urzędnicy twierdzą, że ulica zawsze upamiętniała Jewgienija, a teraz „przywrócono historyczną sprawiedliwość”. Rada Miejska podjęła decyzję w tej sprawie 26 marca, oficjalna informacja pojawiła się w wczoraj – napisał portal belsat.eu. Dla niewprawnych obserwatorów zmiany będą niezauważalne – zarówno ulica, jak i przylegający do niej zaułek nadal będą nosić nazwisko Mickiewicza. Jednak zamiast upamiętniać polskiego poetę, który urodził się na terenie dzisiejszej Białorusi, teraz ulica będzie przypominać o innym Mickiewiczu.

Jewgienij Mickiewicz, urodzony na Ukrainie, w czasie rewolucji październikowej był w Rzeczycy bolszewickim komisarzem, a potem rozpoczął karierę w radzieckiej policji politycznej. Był szpiegiem GPU i NKWD na Zachodzie, pracował w szkole KGB.

Portal TUT.by zwrócił się do władz Rzeczycy z prośbą o wyjaśnienie przyczyn zmiany. Urzędnicy twierdzą, że ulica w istocie zawsze upamiętniała Jewgienija Mickiewicza, a teraz jedynie „przywrócona została historyczna sprawiedliwość”.

Do 2015 r. ulica miała być po prostu ulicą „Mickiewicza”, bez imienia. W 2015 r. specjalna komisja przy Radzie Ministrów zobowiązała władze lokalne do umieszczenia na tabliczkach pełnych nazwisk patronów ulic. – Wszyscy kojarzyli poetę Adama Mickiewicza, więc tak napisali – Adam. Ale w ubiegłym roku miejscowy aktywista skierował do władz miasta pismo, w którym wskazywał, że jeszcze w 1959 r. ulicy nadano imię Jewgienija Mickiewicza. Skierowaliśmy zapytanie do archiwum i okazało się, że rzeczywiście, patronem ulicy jest Jewgienij, a nie Adam – tłumaczyli urzędnicy.

za onet.pl