Co dalej z polskim konsulatem w Sankt Petersburgu?

konsulatPolski Konsulat w Sankt Petersburgu ma opuścić swoją siedzibę. Dziś Sąd Arbitrażowy wydał „list wykonawczy”, na mocy którego będzie można wyeksmitować polską instytucję.

Konflikt między władzami Sankt Petersburga a Konsulatem Generalnym RP trwa od wielu lat. Rosjanie twierdzą, że polskie przedstawicielstwo nie płaci czynszu. Natomiast polskie MSZ przekonuje, skoro Rosja nie płaci w Polsce za użytkowane nieruchomości, to Polska w Rosji też nie powinna płacić.

Takie argumenty nie przekonały firmy zarządzającej nieruchomościami Petersburga i sprawa trafiła do sądu. Ten orzekł, że polscy dyplomaci mają opuścić zajmowane do tej pory kamienice w centrum miasta i zwrócić dług w wysokości 74 milionów rubli. Taki wyrok zapadł na początku lutego.

Sąd Arbitrażowy zezwolił na komorniczą eksmisję dłużników z zajmowanych pomieszczeń.

Jak twierdzi rzecnik polskiego MSZ, Polska placówka nie uczestniczyła w procesie prowadzonym przez rosyjski sąd, bo „uznajemy, że było to działanie niezgodne z prawem międzynarodowym”. Strona polska dodaje, że liczy na dyplomatyczne konsultacje, które rozwiążą problem.

za: onet.pl/IKa