CBA: szefowie w placówkach wojskowych zatrzymani za korupcję

CBADyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej i kierownik działu informatyki Wojskowej Akademii Technicznej załatwiali sobie wzajemnie dobrze płatne etaty w projektach badawczo-naukowych. Zostali zatrzymani – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Obaj panowie usłyszeli już zarzuty łapówkarstwa.

Ta sprawa to ciąg dalszy wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez białostockich agentów CBA oraz tamtejszą Prokuraturę Apelacyjną. Biuro bada wątki korupcyjnego rozdziału środków publicznych, w zamian za łapówki i stanowiska. Już w grudniu ubiegłego roku zarzuty w tej sprawie usłyszały trzy osoby, które zostały zatrzymane w Warszawie, Gdyni i jednej z podwarszawskich miejscowości.

Tym razem agenci zatrzymali w Warszawie dyrektora Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej oraz kierownika działu informatyki Wojskowej Akademii Technicznej. Przeszukane także zostały ich biura. Zabezpieczono znalezione tam dokumenty.

– Ustalenia funkcjonariuszy CBA wskazują, że w ubiegłym roku menedżer IT, prowadząc projekt badawczy, „wymienił” się umową zleceniem z szefem innego projektu, czym obaj zapewnili sobie wzajemnie dodatkowe pieniądze. W innym przypadku dyrektor WIML, w zamian za przyznanie instytutowi zlecenia w ramach projektu badawczego, udzielił korzyści majątkowej w postaci zatrudnienia na kierowniczym stanowisku osobie, która miała wpływ na przyznanie zlecenia – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Przy realizacji tej akcji funkcjonariusze Biura współpracowali z żandarmerią wojskową. Obaj zatrzymani usłyszeli już w Prokuraturze Apelacyjnej w Białymstoku, w której toczy się postępowanie w tej sprawie, zarzuty o charakterze korupcyjnym. Może im grozić nawet kilka lat więzienia.

za onet.pl/(kg)