Bruksela w panice: Putin i Trump odbyli rozmowę telefoniczną

trumpRozmowa telefoniczna między prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem stała się symbolem „nowej epoki” w stosunkach rosyjsko-amerykańskich i wywołała panikę wśród liderów UE – pisze Daily Express.

Trump powiedział, że będzie osobiście nadzorować proces nawiązania konstruktywnej współpracy dwóch rywalizujących wcześniej supermocarstw. Podczas rozmowy Republikanin zapowiedział także ściślejszą współpracę z rosyjskim przywódcą w kwestiach międzynarodowych, zaznaczając w ten sposób znaczne ocieplenie w stosunkach między Moskwą i Waszyngtonem — podkreśla periodyk.

Ta rozmowa telefoniczna, która miała najwyraźniej ciepły i pojednawczy charakter, dowodzi, że Rosja ostatecznie wyszła z cienia i zajmuje teraz czołowe miejsce na arenie międzynarodowej — podkreśla autor artykułu.

Podobny rozwój wydarzeń nie może nie niepokoić Brukseli, która coraz bardziej obawia się, że nowa amerykańska administracja zepchnie europejską politykę na drugi plan. Liderzy UE zdają sobie sprawę, że zacieśnienie kontaktów między Moskwą i Waszyngtonem nie wróży zwolennikom antyrosyjskiego kursu niczego dobrego — pisze periodyk.

Najbardziej dobitnym dowodem lęku Brukseli są jej ataki na Trumpa, które nasiliły się po ogłoszeniu wyników amerykańskich wyborów. Na przykład przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oznajmił, że wybranie magnata na stanowisko przywódcy USA „stwarza zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa”. Zresztą UE powinna przygotować się na najgorszy scenariusz: jeśli USA w najbliższym czasie po objęciu przez Trumpa urzędu zmienią oficjalne stanowisko w kwestii Krymu, stosunki Waszyngtonu i Brukseli czeka trudny okres — podsumowuje autor artykułu.

za pl.sputniknews.com