Banderowskie koszulki ukraińskich piłkarzy

„Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!” – to pozdrowienie ukraińskich nacjonalistów. Tak witali się członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA). Teraz pierwsza część tego pozdrowienia będzie się znajdowała na koszulkach piłkarzy reprezentacji Ukrainy. We wtorek Ukraińska Federacja Piłkarska (FFU) zaprezentowała nowe koszulki reprezentacji. Oprócz tradycyjnych żółtych i niebieskich, czyli tych w barwach kraju, są także białe. Uwagę na wszystkich przykuwa jednak napis na plecach „Chwała Ukrainie!”.

 

To część pozdrowienia Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA). To one są odpowiedzialne są wymordowanie wielu tysięcy polskich cywilów na Wołyniu.

Kilka tygodni wcześniej Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy, zlecił opracowanie projektu ustawy o zmianie żołnierskiego pozdrowienia. Pochodzące z czasów radzieckich „Życzymy zdrowia!” zostanie zmienione na „Chwała Ukrainie!”, „Bohaterom chwała!” („Sława Ukrajini-Herojam Sława!”).

– „Chwała Ukrainie!” to główne hasło wielu pokoleń naszych rodaków, bohaterów Ukrainy. Teraz stało się oficjalnym opiekunem naszej reprezentacji. Ma dać energię i siłę naszym piłkarzom. Ma być talizmanem reprezentacji – przyznał Andrij Pawełko, prezydent FFU.

O pozdrowieniu „Chwała Ukrainie!” głośno było przy okazji mundialu w Rosji. Chorwaci po konkursie rzutów karnych wyeliminowali z turnieju gospodarzy. Niedługo po zakończeniu porywającego pojedynku, Domagoj Vida i jego kolega z zespołu Ognjen Vukojević nagrali film, podczas którego wykrzykują słowa „Chwała Ukrainie!”.

FIFA wystosowała wówczas oficjalne ostrzeżenie dla Vidy. Na zachowanie obu szybko zareagowała wówczas Chorwacka Federacja Piłkarska i wysłała Vukojevicia do domu.

Lidze Narodów, która właśnie inauguruje swoje rozgrywki, Ukraina występuje w Dywizji B w grupie razem ze Słowacją i Czechami.

za onet.pl/(TK)