Austria: druga tura wyborów prezydenckich nieważna

FPOTrybunał Konstytucyjny Austrii uznał, że druga tura wyborów prezydenckich jest nieważna. W wyborach zwyciężył Alexander Van der Bellen związany z partią Zielonych, a prawicowa FPOe, której kandydat przegrał, zaskarżyła wynik. Wybory zostaną powtórzone.

Jak podaje na swoim Twitterze Bartosz T. Wieliński, austriacki szef MSW zapowiada, że powtórka drugiej tury wyborów odbędzie się na jesieni. Jak pisał wcześniej Wieliński, powtórka nie jest podyktowana obawami co do fałszerstw. – Trybunał uznał, że przy liczeniu głosów korespondencyjnych muszą być obecni mężowie zaufania – informuje dziennikarz działu zagranicznego „Gazety Wyborczej”.

Wynik zaskarżony do TK

Austriacka Partia Wolności (FPOe) zaskarżyła w Trybunale Konstytucyjnym oficjalny wynik drugiej tury wyborów prezydenckich, w której jej kandydat Norbert Hofer przegrał niewielką liczbą głosów z Alexandrem Van der Bellenem, informowano na początku czerwca.

Rzecznik Trybunału potwierdził, że wniosek w tej sprawie wraz z liczącym 150 stron dokumentacyjnym uzasadnieniem złożył przewodniczący FPOe Heinz-Christian Strache. W uzasadnieniu znajdują się częściowo znane i częściowo nieznane zarzuty dotyczące nieprawidłowości przede wszystkim w postępowaniu zkartami do głosowania – powiedział rzecznik.

Tegorocznym wyborom prezydenckim w Austrii towarzyszyły znaczne emocje polityczne. O ile niespodzianką nie było wyeliminowanie w pierwszej turze 24 kwietnia kandydatów obu współtworzących austriacki rząd partii „wielkiej koalicji” – socjaldemokratów i ludowców (chadeków) – to w odniesieniu do osoby Hofera sondaże przedwyborcze okazały się rażąco niewiarygodne.

za onet.pl