Arcybiskup Hoser: To dobry moment, by zmienić konstytucję

HoserObchody rocznicy chrztu Polski to dobry moment na dokonanie takich zmian w konstytucji, by ukazywała naszą tradycję i cechy narodowe – uważa arcybiskup Henryk Hoser.

 

– Program obchodzenia tej rocznicy jest wspólnym programem Kościoła i państwa – mówił powiedział ordynariusz warszawsko-praski podczas spotkania z dziennikarzami. – Mówi się, że chrzest Polski miał miejsce 14 kwietnia 966 roku i dlatego, wokół tej daty wszystko będzie organizowane. Ale ta rocznica powinna być obchodzona również w innych miejscach i w innych czasach – podkreślił abp Hoser.

Dobry moment by zmienić konstytucję

Na pytanie, czy te obchody mogłyby być połączone z uchwaleniem nowej konstytucji, zaznaczającej bardziej chrześcijańskie korzenie Polski, abp Hoser powiedział, że byłoby to bardzo „dobrym miejscem, żeby tę konstytucję w jakiejś mierze zmienić, tam, gdzie ona wymaga takiej zmiany”.

Dodał jednak, że z wiąże się z tym długi proces legislacyjny i wielkie konsultacje, bo jest to ustawa zasadnicza, determinująca wiele aspektów życia. – Nie wiem, czy czas jest wystarczająco długi, by do takiej koincydencji dojść. Ale być może uda się to zrobić w roku rocznicy chrztu Polski, w związku z tym, że on dopiero się zaczął – powiedział.

Abp Hoser podkreślił, że konstytucja każdego kraju powinna wyrażać w jakiś sposób tożsamość jego narodu. Jak mówił, pod tym względem Europa różni się od Stanów Zjednoczonych, gdzie rząd federalny jest w dużej mierze odpowiedzialny za funkcjonowanie państwa, a prawa stanowe są do tego dodatkiem.

– Europejska tradycja jest zupełnie inna, bo jest to tradycja krajów narodowych, które się kształtowały przez całe wieki. I ta specyfika musi być zachowana, inaczej Unia Europejska się nie utrzyma – podkreślił ordynariusz warszawsko-praski. Według niego powinno się szukać takiego rozwiązania, by konstytucja, w większej mierze, ukazywała naszą podmiotowość, tradycję i cechy narodowe.

„Nowa rzeczywistość polityczna”

Zdaniem abp Hosera, nowa rzeczywistość polityczna jest dobrym momentem, by powrócić do spraw związanych z życiem człowieka. – To jest czas spokojnej dyskusji i refleksji, dlatego że chodzi o problemy antropologiczne. To nie jest coś drugorzędnego, to nie jest zwykła procedura medyczna; chodzi o dwie rzeczy – kim jest człowiek i jaka jest wartość życia człowieka – mówił arcybiskup.

Jak zaznaczył, w tym kontekście ważna jest również odpowiedź na pytanie, jakie miejsce przyznajemy integralności osoby ludzkiej.

– Jest okazja, by o tym rozmawiać i jest okazja, przede wszystkim, by sobie uświadomić niesłychaną wagę tych procesów i problemów natury bioetycznej, przed którymi stoimy – mówił abp Hoser.

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski odbędą się między 14 a 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Ich celem będzie przypomnienie roli, jaką chrześcijaństwo odegrało w historii Polski oraz Europy, a towarzyszyć im ma szereg wydarzeń historycznych oraz kulturalnych. W czasie obchodów zorganizowane zostaną Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta RP.

Honorowy patronat nad obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski objął prezydent RP Andrzej Duda.

za http://polska.newsweek.pl/