Arcybiskup Aleppo popiera rosyjskie naloty

AbpJeanbartMelchicki arcybiskup Aleppo Jean-Clement Jeanbart poparł rosyjskie naloty w Syrii na siły islamskie. W rozmowie ze szwajcarską telewizją RTS powiedział, że są one źródłem nadziei dla tamtejszych chrześcijan, którzy – tak jak inne mniejszości religijne – są prześladowani przez tzw. Państwo Islamskie, które podporządkowało sobie sporą część kraju, pogrążonego w wojnie domowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin „pomaga rozwiązać sytuację niemożliwą do rozwiązania”, czym służy sprawie chrześcijan, przyznał greckokatolicki hierarcha. Zaznaczył zarazem, że ma świadomość, iż rozpoczętymi 30 września nalotami w Syrii Moskwa przede wszystkim chroni swoje interesy.

Przyznał przy tym, że Asad dopuścił się okrucieństw, a „wojna zmusiła go do popełniania kolejnych”. Za absolutny priorytet arcybiskup uznał jednak walkę z tzw. Państwem Islamskim.

Już w 2012 r. – rok po krwawym stłumieniu przez Asada pokojowych prodemokratycznych demonstracji w kraju, co wywołało wojnę z udziałem dżihadystów – ks. abp Jeanbart przestrzegał przed „islamskim reżimem” w Syrii i wzywał, by dać szansę Asadowi.

za KAI/ND