Archeolodzy otworzyli grób Jezusa Chrystusa

grobjezusaPo raz pierwszy od prawie 500 lat, archeolodzy zdjęli marmurową płytę z grobu Jezusa Chrystusa, który znajduje się w Bazylice Grobu Świętego, zwanej również Kościołem Zmartwychwstania Pańskiego, na Starym Mieście w Jerozolimie. Sanktuarium w którym mieści się miejsce pochówku Jezusa Chrystusa jest obecnie w trakcie renowacji.

 

Jak donosi National Geographic, płyta została położona w 1555 roku. Podczas prac, naukowcy odkryli pod nią dużą ilość kamieni. Według archeologa Fredrika Hieberta National Geographic Society, który uczestniczył w zdejmowaniu płyty z „miejsca spoczynku Jezusa Chrystusa” – trzeba jeszcze przeprowadzić wiele badań, abyśmy mogli w końcu dowiedzieć się, jaka była oryginalna powierzchnia kamienia, na którym przez trzy dni spoczywało ciało Chrystusa.

grchr2  grchr1

– Marmurowa pokrywa grobu została zdjęta. Byliśmy zaskoczeni ilością znajdującego się pod nią materiału – powiedział Fredrik Hiebert, archeolog National Geographic Society. – Z pewnością, będzie to wymagało długiej analizy naukowej, ale będziemy wreszcie mogli zobaczyć oryginalną powierzchnię skalną, na której, według tradycji, złożone było ciało Jezusa Chrystusa – dodał.

Według tradycji chrześcijańskiej, ciało Chrystusa zostało ułożone na „półce” lub „łóżku przeznaczonym do pochówku” od strony jaskini wapiennej, tuż po jego ukrzyżowaniu, ponad 2000 lat temu. Zgodnie z wiarą chrześcijańską, Chrystus zmartwychwstał po swojej śmierci, a kobieta, która przybyła trzy dni po jego pogrzebie do jego grobu, aby namaścić jego ciało, odkryła, że nie ma w nim już żadnych pozostałości.

Półka ta jest teraz zasłonięta przez małą strukturę zwaną Edicule (po łac. „aedes” – świątynia, budynek, wym. „edikula”), która była po raz ostatni zrekonstruowana w latach 1808-1810, po zniszczeniach, jakim uległa w pożarze. Edicule i wnętrze grobowca są obecnie w trakcie renowacji, którą prowadzi zespół naukowców z National Technical University of Athens, pod kierunkiem profesor Antonii Moropoulou.

Archeolodzy ustalili za pomocą badania radarowego, że za marmurowymi płytami znajdują się ściany jaskini, co może potwierdzać, że jest to wnętrze oryginalnego grobowca. Trwają prace, które mają na celu jego odsłonięcie.

Odsłonięcie pochówku daje badaczom bezprecedensową możliwość przestudiowania jego pierwotnej powierzchni, która jest uważana za „najświętsze miejsce dla wszystkich chrześcijan”.

– Jesteśmy w krytycznym momencie poznania Edicule – powiedziała Moropoulou. – Techniki, których używamy, aby zebrać dokumentację na temat tego unikalnego zabytku, pozwolą nam pogłębiać nasze odkrycia tak, jak gdybyśmy sami byli w grobie Chrystusa.

info i foto za National Geographic