A jednak BREXIT! Zwycięstwo zwolenników wyjścia z Unii Europejskiej

FrageCentralna Komisja Wyborcza poinformowała o tym, że wszystkie głosy w brytyjskim referendum dotyczącym wyjścia z Unii Europejskiej zostały policzone. Przeciwko wyjściu głosowały Szkocja i Irlandia Północna. BBC podaje prognozy mówiące o tym, że zwolennicy Brexitu w całym kraju uzyskali co najmniej milion głosów przewagi.
Tuż po godz. 8 w Manchesterze ogłoszono oficjalne wyniki. Liczba głosów oddanych w referendum wyniosła 33 mln 575 tys. 342. Za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE zagłosowało 16 141 tys. 241 wyborców – 48,1 proc. głosujących, za wyjściem z UE było natomiast 17 410 tys. 742 wyborców – 51.9 proc. osób, które oddały głos.

Zwolennicy wyjścia z UE zdobyli 51,9 proc (17,410,742 głosów). 
Zwolennicy pozostania zdobyli 48,1 proc (16,141,241 głosów).

Anglia

Frekwencja wyborcza wyniosła 72,2 proc. Szkocja i Irlandia Północna opowiedziały się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Walia natomiast zdecydowała o wyjściu ze Wspólnoty.

Podczas liczenia głosów szala zwycięstwa przechylała się to na jedną, to na drugą stronę. W ostatnim momencie przeważyli jednak zwolennicy Brexit.

Referendum nie jest prawnie wiążące. Oznacza to, że rząd może samodzielnie zdecydować o losach kraju.

Eksperci podkreślają, że David Cameron sam zainicjował głosowanie, dlatego raczej nie będzie mógł ignorować opinii większości Brytyjczyków. Wielu politologów zapowiada dymisję premiera, mimo jego wcześniejszych zapewnień, że, niezależnie od sytuacji, nadal będzie sprawował urząd premiera.

za onet.pl/wp.pl/pl.sputniknews.com/r